Data urodzenia:
1911-08-15
Miejsce urodzenia:
Ożarów
Imiona rodziców:
Ryszard - Anna
Nazwisko panieńskie:
Siczek
Wykształcenie:
Uczennica żeńskiego gimnazjum Wandy Posseltówny, a następnie Prywatnego Żeńskiego Gimnazjum Anny Jakubowskiej. Po maturze studiowała historię. Po absolutorium zaczęła pisać pracę magisterką o historii ziemi łomżyńskiej (prawie skończona praca spaliła się w czasie Powstania Warszawskiego).
Praca przed wojną:
Sekretarka w organizacji Myśl Mocarstwowa, a później w Urzędzie Miejskim w Warszawie, gdzie zajmowała się m. in. pożyczkami dla pracowników tzw. „chwilówkami”.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W 1941 roku wstąpiła do ZWZ-AK - łączniczka Wydziału Saperów, którego szefem był płk. Franciszek Niepokólczycki ( „Teodor”, „Szubert”, „Franek”). Razem z mężem, również żołnierzem AK, zajmowała się produkcją bomb zapalających „termitówek”, przenoszeniem poczty konspiracyjnej, materiałów bojowych i saperskich i ich przygotowywaniem do wysyłki do oddziałów dywersyjnych.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Kierownictwo Produkcji Uzbrojenia - pracowała przy produkcji granatów
Losy po Powstaniu:
Po Powstaniu znalazła się w obozie przejściowym w Pruszkowie (Dulag 121), z którego udało jej się w wydostać dzięki przyjaciółce.
Odznaczenia:
Odznaczona m. in. Krzyżem Armii Krajowej i Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Awansowana do stopnia st. sierżanta.
Nazwisko po mężu:
Uzdowska - w 1937 roku wyszła za mąż za Stanisława Uzdowskiego, oficera I Pułku Szwoleżerów. Jeszcze przed wojną urodziła im się pierwsza córka Elżbieta.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki)
Informacje dodatkowe:
W metryce jako datę urodzenia miała wpisaną datę chrztu świętego, czyli 15 lipca 1911, jednak urodziny obchodziła 20 czerwca (jej prawdziwa data ur. to 20 VI 1911, data z dokumentów 15 VIII 1911, gdyż po wojnie ktoś omyłkowo postawił dodatkową kreskę i z VII zrobiło się VIII. Tak więc data 15 sierpnia pozostała oficjalną datą urodzin. Kiedy wybuchła I wojna światowa ojciec Jadwigi Ryszard został wysłany do pracy na kolei do Petersburga, gdzie rodzina Siczków przebywała trzy lata. Po powrocie z objętej bolszewizmem Rosji zamieszkała znów w Warszawie.
Źródła:
MPW, archiwum rodzinne, nekrolog w prasie, data emisji 26.08.2011 oraz 02.09.2011 (GW)
Archiwum Historii Mówionej: