Uczennica tajnego nauczania. Od listopada 1939 roku w drużynie harcerskiej przy gimnazjum im. Słowackiego w Warszawie. Od stycznia 1940 roku w Małym Sabotażu organizacji "Wawer" na Ochocie. Od lutego 1942 roku w Armii Krajowej. Odbyła szkolenie wojskowe i sanitarne pod dowództwem Wandy Szubiał.
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5 Rejon - zgrupowanie 1673 - pluton 1659. Sanitariuszka 2. Punktu Sanitarnego 5 Rejonu mieszczącego się w Szpitalu Kolejowym przy ul. Brzeskiej 12
Szlak bojowy:
Praga. Po zakończeniu Powstania na Pradze nadal pełniła służbę sanitarną w Szpitalu Kolejowym przy ul. Brzeskiej 12. Rannymi opiekowała się aż do tzw. "wyzwolenia Warszawy" w styczniu 1945 r.
Losy po wojnie:
Po wojnie zamieszkała w Łodzi i wyszła za mąż za partyzanta Tadeusza Jadynakiewicza. Zmarła w 1990 roku.
Miejsce śmierci:
Łódź
Nazwisko po mężu:
Jedynakiewicz
Informacje dodatkowe:
Przełożeni - dowódcy: Wanda Skarżewska ps. "Monika" i Henryk Pastwa ps. "Brodaty". Starszy brat Jadwigi był pilotem Dywizjonu 302 w Anglii, drugi brat w czasie Powstania był lekarzem na Ochocie.
Źródła:
MPW
Publikacje:
Urbanek Bożena "Pielęgniarki i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim w 1944 r." PIW 1988
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.