Data urodzenia:
1927-06-28
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Zdzisław - Jadwiga
Wykształcenie do 1944 roku:
W czasie okupacji Jadwiga kontynuowała naukę na tajnych kompletach w szkole Roszkowskiej i Popielewskiej przy ul. Bagatela, gdzie uzyskała tzw. małą maturę. Po zdaniu małej matury uczyła się w liceum sióstr urszulanek szarych na Powiślu przy ul. Gęstej.
Adres zamieszkania przed Powstaniem :
Warszawa, ul. Pańska 6
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - zgrupowanie "Chrobry II" - Szpital Polowy ul. Mariańska 1 - ochotniczka
Dzielnica:
Śródmieście Północ
Losy po wojnie:
Pracownik naukowy - mikrobiolog
Nazwisko po mężu:
Wolf - Jadwiga Wolf, spotykany również zapis: Jadwiga Przybylska-Wolf
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera 2C - 28,rząd 16, grób 11
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
„Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata” Rodzice Jadwigi Zdzisław i Jadwiga Przybylscy byli nauczycielami. Zdzisław Przybylski był legionistą, uczestniczył m. in. w bitwie pod Raszynem pod Ossowem. Uczył się i maturę zdawał w słynnej szkole im. Gomulickiego w Pułtusku. Jako nauczyciel wykładał historię i geografię. Do wybuchu II wojny światowej był dyrektorem dużej szkoły na Kujawach. Matka uczyła przedmiotów humanistycznych. W czasie okupacji mieszkali w Warszawie, przy ul. Pańskiej 6. Jesienią 1942 r. znajoma poprosiła ich o przechowanie dwóch szantażowanych Żydówek.
Siostry Maria i Julia Szliferstein ukrywały się w mieszkaniu państwa Przybylskich aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Korzystały w tym czasie z fałszywych papierów na nazwisko Głowackie. Nastoletnie córki państwa Przybylskich brały udział w działaniach podziemia. Starsza z nich, Jadwiga, skończyła konspiracyjny kurs sanitariuszki. Niestety, kryjówkę u państwa Przybylskich wytropili szmalcownicy. Rodzina musiała jak najszybciej opuścić lokal. Piętnastoletnia Jadwiga za pośrednictwem AK znalazła dla pań Szliferstein tymczasowe lokum. Młodsza siostra Jadwigi, Wanda w latach 1942–1944 pisała pamiętnik, który zainspirował Henryka Grynberga do odszukania Przybylskich i do wystąpienia o uznanie ich za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wanda poległa w czasie Powstania Warszawskiego na ul. Gęstej.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW | Karta ewidencyjna członka ZBoWiD (1978), MPW-zbiory. Wanda Przybylska, Jadwiga Przybylska-Wolf: "Dzienniki z czasów wojny" Warszawa: Wydawnictwo Servus, 2009. Zdjęcie współczesne pochodzi z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013. Informację o śmierci przekazano za pośrednictwem Działu Kombatanta MPW
Archiwum Historii Mówionej: