Data urodzenia:
1912-09-25
Miejsce urodzenia:
Skierniewice
Imiona rodziców:
Władysław - Kazimiera z domu Scharmach
Wykształcenie i działalność do 1939 r. :
Po maturze dostała się na Wydział Aktorski Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie, który ukończyła w 1936 roku. Jej kolegami z roku byli m.in. Lidia Wysocka i Tadeusz Fijewski. Po egzaminie dyplomowym została zaangażowana do Teatru Polskiego. Po udanym debiucie jako Emilia Wardle w spektaklu Karola Dickensa "Klub Pickwicka" u boku samego mistrza Aleksandra Zelwerowicza jako tytułowy Pickwick, zagrała Zuzię w przedstawieniu Aleksandra Fredry "Damy i Huzary" i Dunię w sztuce Antoniego Czechowa "Wiśniowy sad", gdzie grała Maria Przybyłko-Potocka. Przed wybuchem II wojny światowej występowała w teatrach warszawskich: Narodowym i Nowym.
Okres okupacji niemieckiej:
Podczas okupacji dorabiała jako kelnerka warszawskiej kawiarni "U Aktorek", działała w konspiracji i brała udział w tajnych próbach sztuki Jeana Giraudoux "Wojny trojańskiej nie będzie" z myślą o wystawieniu jej po wojnie.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Smolna
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 1. kompania (dawny pluton 1114), następnie Komenda Placu Warszawa-Południe.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka.
Losy po wyzwoleniu:
Po wkroczeniu aliantów nawiązała kontakt z Leonem Schillerem i w latach 1945-1946 związała się z „Teatrem Ludowym im. Wojciecha Bogusławskiego", w Lingen w Niemczech (w pobliżu holenderskiej granicy, nad rzeką Ems), którego kierownikiem artystycznym był Leon Schiller i który to teatr oparty był administracyjnie o instytucję społeczną „ YMCA." Wraz z Teatrem Ludowym występująca na jego scenie Jadwiga Kuryluk objeżdżała polskie ośrodki na terenie Niemiec. Następnie wyjechała do Anglii i dołączyła do armii generała Władysława Andersa.
Losy po wojnie:
Do Polski powróciła 1 sierpnia 1947 roku. Po wojnie związana była z teatrami: Miejskim w Jeleniej Górze (1947-1948) oraz Teatrem Rozmaitości w Warszawie (1948-1949 i 1972-1976) i Teatrem Nowej Warszawy (1949-1955), Młodej Warszawy (1955-1957) oraz Klasycznym (1957-1972). Zagrała także wiele epizodycznych ról w filmach, m. in. pojawiła się jako matka odprowadzana na samolot w komedii Stanisława Barei "Miś" (1980) oraz zagrała postać Antoniny Serce, matki tytułowego bohatera w serialu Radosława Piwowarskiego "Jan Serce" (1981).
Miejsce śmierci:
Warszawa.