Pseudonim:
"Szarotka"
Data urodzenia:
1924-03-14
Data śmierci:
2021-05-15
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Końskie
Imiona rodziców:
Teofil - Apolonia
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Bończa"
Szlak bojowy:
Stare Miasto do 2.09.1944
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskm:
Bracia Michał, Albin i Jerzy
Losy po Powstaniu :
Po upadku Starego Miasta wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, drogą przez Wolę do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121). W Pruszkowie Jadwiga razem z bratem Jerzym Kliszko „Jurem”, podali się za małżeństwo i posłużyli się fałszywym dokumentem tożsamości na nazwisko Maria Szyszkorska. Transportem kolejowym wywiezieni zostali do obozu we Wrocławiu, skąd wysłano ich do Hall. Tam, oddzielono kobiety od mężczyzn. Mężczyźni pozostali w Hall, a kobiety przewieziono ponownie do Wrocławia (wówczas niem. Breslau). Po upływie dwóch tygodni „Szarotka” wraz z 25-osobową grupą więźniów została skierowana do pracy u Niemca Hubrycha. Przetransportowana wraz z innymi więźniami do Czech i skierowana do pracy przymusowej na obrotnicy lokomotywowni kolejowej.
Losy po wojnie :
Po wojnie powróciła do Zgierza i rozpoczęła pracę w łódzkich szpitalach jako kierowniczka stołówki. Do końca życia mieszkała w Zgierzu.
Nazwisko po mężu:
Jadwiga Bielska - w 1954 r. wyszła za mąż za 12 lat od siebie starszego Tadeusza Bielskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, ps. „Biały”.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal ,,Pro Patria". W 2018 roku p. Jadwiga Bielska "Szarotka" otrzymała z rąk Prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2021 roku Prezydent Miasta Zgierza przekazał pani Jadwidze odznaczenie - medal pamiątkowy "Obrońcy Ojczyzny 1939-1945" wraz z listem gratulacyjnym od szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Informacje dodatkowe:
Jako łączniczka przenosiła meldunki kanałami ze Starego Miasta na Czerniaków. Pełniła służbę również jako sanitariuszka opatrując rannych i organizując prowizoryczne szpitale oraz stołówki na Starówce. Pomagała budować barykady na ulicach: Piwnej, Świętojańskiej, Dziekania i Kanonia. Wraz z bratem, księdzem Michałem, ewakuowała zbiory archiwalne z kancelarii do podziemi katedry królewskiej oraz wyniosła wspólnie z nim z ogarniętej walkami katedry cudowny krucyfiks z Kaplicy Krzyża Świętego i przenieśli do kościoła św. Jacka oo. dominikanów na Nowym Mieście. Ze szpitala przy ul. Długiej 15 wyprowadzała rannych.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, MPW-kontakt. Informację o śmierci na swoich stronach podało Miasto Zgierz. Jadwiga Bielska z d. Kliszko była ostatnią żyjącą zgierzanką - uczestniczką Powstania Warszawskiego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Źródło: www.facebook.com/MiastoZgierz/

Źródło: www.facebook.com/MiastoZgierz/

Nasz newsletter