Jadwiga Kaniewska-Iżycka

Pseudonim:
"Jadwiga"
Data urodzenia:
1908-09-29
Data śmierci:
1988-06-29
Funkcja:
pielęgniarka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Teodor - Julia
Wykształcenie:
Absolwentka Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarstwa w Krakowie, w latach 1930-1931 pracowała jako instruktorka w Warszawskiej Szkole Pielęgniarstwa. W 1934 r. otrzymała stypendium Rockefellera i przez półtora roku kształciła się na Wydziale Pielęgniarstwa w Toronto. Po powrocie do Polski objęła funkcję wicedyrektora Szkoły Pielęgniarskiej w Krakowie.
Udział w wojnie obronnej 1939:
W sierpniu 1939 r. została zmobilizowana w Krakowie z przydziałem do 51. samodzielnego zespołu chirurgicznego Armii "Kraków". Dotarła do Zamościa i tam pełniła funkcję zastępcy przełożonej. Po przerwaniu działań wojennych powróciła do Krakowa 1.10.1939 r. W związku z likwidacją przez Niemców Szkoły Pielęgniarskiej przeniosła się do Warszawy i tam podjęła pracę w szpitalu zakaźnym przy ul. Chocimskiej 5.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Podczas okupacji była inspektorem pielęgniarek w Wydziale Szpitalnictwa Zarządu Miejskiego w Warszawie. Przydział konspiracyjny - IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. Rejon. Brała udział w szkoleniu patroli sanitarnych, organizowała punkty ratownicze, a także sporządzała fałszywe dokumenty dla ukrywających się.
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - punkt sanitarny ul. Opaczewska
Szlak bojowy:
Ochota
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121) skąd wyjechała do Krakowa. Przez kolejne tygodnie uczestniczyła w transportowaniu leków do obozu pruszkowskiego. Wzięta w łapance 6.01.1945 r. trafiła do obozu w Płaszowie, z którego zdołała uciec na kilka dni przed jego wyzwoleniem.
Losy powojenne:
W lutym 1945 r. reaktywowała w Krakowie Szkołę Pielęgniarską. Wyszła za mąż i w 1946 r. wróciła z mężem do Warszawy, gdzie została naczelnikiem wydziału i wicedyrektorem Departamentu Średnich Szkół Medycznych w Ministerstwie Zdrowia. Uczestniczyła w opracowywaniu programów egzaminów państwowych. Była inicjatorką utworzenia wyższej uczelni pielęgniarskiej w Lublinie. W latach 50. jest aktywnym członkiem nieformalnej grupy pielęgniarek, której działalność uwieńczyło utworzenie w 1957 r. Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Przez wiele lat pełniła w PTP funkcję przewodniczącej Komisji Historycznej, była członkiem Zarządu Głównego, prowadziła Komisję Szkoleniową. W 1967 r. z jej inicjatywy zorganizowano pierwszą Olimpiadę dla uczennic szkół pielęgniarskich. Działała również w organizacjach o zasięgu międzynarodowym - Międzynarodowej Radzie Pielęgniarskiej i Departamencie Pielęgniarstwa Światowej Organizacji Zdrowia. Otrzymała honorowe członkostwo Brytyjskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Była współautorką Encyklopedii Pielęgniarstwa. Od 1973 r. na emeryturze. Śmierć przerwała jej pracę nad "Historią pielęgniarstwa".
Miejsce śmierci:
Warszawa
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski; Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal za Udział w Wojnie Obronnej 1939, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Edukacji Narodowej, Honorowa Odznaka PTP, Honorowa Odznaka PCK II stopnia, Odznaka za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia, Medale Dziesięciolecia i Czterdziestolecia PRL. Tytuł honorowy Zasłużony dla Zdrowia Narodu (nadany przez Radę Państwa). Tytuł Honorowego Członka Królewskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Brytyjskich 1980 - tytuł nadawany za szczególne i trwałe wartości wniesione w rozwój pielęgniarstwa.
Publikacje:
Bożena Urbanek: "Pielęgniarki i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim w 1944 r." Warszawa 1988. PWN
Jadwiga Kaniewska Pseudonim: "Jadwiga", "Rózia" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Jadwiga Kaniewska wśród absolwentek III Kursu Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Opiekunek Zdrowia  (1929) Fot. z archiwum WMMP <i>[wmpp.org.pl]</i>

Jadwiga Kaniewska wśród absolwentek III Kursu Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Opiekunek Zdrowia (1929) Fot. z archiwum WMMP [wmpp.org.pl]

Uczestnicy Zjazdu  ICN. Atlantyk City 1947, od lewej: Kaplińska, Jadwiga Kaniewska - Iżycka, s. Wanda Żurawska, Jadwiga Suffczyńska, Nonna Łyżwańska. Fot. z  archiwum WMMP <i>[wmpp.org.pl]</i>

Uczestnicy Zjazdu ICN. Atlantyk City 1947, od lewej: Kaplińska, Jadwiga Kaniewska - Iżycka, s. Wanda Żurawska, Jadwiga Suffczyńska, Nonna Łyżwańska. Fot. z archiwum WMMP [wmpp.org.pl]

Jadwiga Kaniewska-Iżycka (1908 - 1988) Fot. AR MPW

Jadwiga Kaniewska-Iżycka (1908 - 1988) Fot. AR MPW

Nasz newsletter