Pseudonim:
"Jadwiga"
Data urodzenia:
1928-07-11
Data śmierci:
2009-03-14
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Sierpc
Imiona rodziców:
Stefan - Aleksandra z domu Chojnacka
Wykształceniowy do 1944 r.:
W 1942 r. ukończyła szkołę powszechną w Warszawie. Następnie uczęszczała do czerwca 1944 r. do szkoły handlowej, mieszczącej się w gmachu Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych przy pl. Trzech Krzyży 4/6.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W okresie okupacji włączała się sporadycznie w ramach patronatu wraz z rodzicami i rodzeństwem w opiekę nad rannymi żołnierzami przebywającymi w Szpitalu Ujazdowskim. W styczniu 1944 r. przeszła przeszkolenie sanitarne w Ośrodku Zdrowia przy ul. Jagiellońskiej.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Żurawia 15 m. 16
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Szpital Polowy ul. Hoża 13
Dzielnica:
Śródmieście Południe
Rodzeństwo uczestniczące w Powstaniu:
W Szpitalu Polowym przy ul. Hożej 13 pełniła również służbę starsza siostra Alicja (1924-1987)
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy wraz rodzicami 2.10.1944 r. w kolumnie ludności cywilnej do obozu w Pruszkowie. Po kilku dniach została wraz z nimi wywieziona transportem kolejowym do Włoszczowy. Następnie zostali umieszczeni u rolnika p. Maślacza we wsi Błogoszów. Przebywała tam do wyzwolenia przez armię sowiecką w styczniu 1945 r.
Losy po wojnie:
15.04.1945 r. wyjechała wraz z rodzicami do Sierpca. W 1948 r. ukończyła gimnazjum, po śmierci ojca rozpoczęła pracę w Ośrodku Zdrowia w Sierpcu jako pielęgniarka. W 1950 r. ukończyła kurs laborantów rtg w Pruszkowie i w tym samym roku przeniosła się do Płocka i zaczęła pracę w Ubezpieczalniani Społecznej. Pracowała tam do przejścia na emeryturę we wrześniu 1983 r.
Nazwisko po mężu:
Szymańska
Miejsce śmierci:
Płock
Miejsce pochowania:
Cmentarz Parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Warszawa-Włochy, ul. Rybnicka 27, sektor B1, rząd 34, grób 13
Źrodło:
Kopia dokumentacja z Archiwum Zakładowego Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych udostępniona przez pana Andrzeja Nowickiego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter