Pseudonim:
"Katarzyna"
Data urodzenia:
1916-05-04
Data śmierci:
2007-06-21
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Lwów
Imiona rodziców:
Jan - Joanna z domu Babulska
Nazwisko panieńskie:
Franczak
Wykształcenie:
Absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Lwowskiego.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do konspiracji wstąpiła już w 1939 r. Początkowo związana z Rzeszowem, skąd pochodził jej mąż. W Rzeszowie rozpoczęła ratowanie Żydów. W czasie okupacji ukrywała Emilię i Janinę Batawię, Stefana Bergmana vel Bromberga, p. Maszkowską i in. Załatwiła m. in. fałszywe dokumenty i papiery na nazwisko Stefan Lisowski, dla mężczyzny, który odznaczał się wyraźnymi semickimi rysami. Niestety pomimo jej ostrzeżeń mężczyzna nie dał się namówić na ciągłe ukrywanie i często wychodził z domu. W 1942 r. został aresztowany, gdy szedł do swojej narzeczonej. W wyniku jego zeznań gestapo trafiło do Jadwigi Boczar, jej męża, matki i ciotki. Ostrzeżona przez podziemie Jadwiga uciekła do Warszawy, lecz wszyscy jej bliscy zginęli. W Warszawie zamieszkała w kamienicy w pobliżu getta. Poprzez swoich znajomych poznała i ukryła u siebie rodzeństwo Stefanię i Aleksandra Rozenholców. Przed wybuchem Powstania Warszawskiego Jadwiga umieściła Stefanię w szpitalu Dzieciątka Jezus, gdzie Stefania pozostała do końca Powstania. Przydział konspiracyjny w Warszawie: Wojskowy Korpus Służby Bezpieczeństwa (WKSB)
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Leszno 94
Oddział:
Korpus Bezpieczeństwa (KB) - oddział por. "Magdy" (Iwicki)
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ranna 20 września 1944 r.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. W obozie przejściowym w Piastowie odnalazła Stefanię Rozenholc-Kamińską. Zamieszkały razem w Chylicach pod Warszawą. Tam też do obu kobiet dołączył brat Stefanii - Aleksander.
Odznaczenia i awanse:
Awansowana do stopnia ppłk. WP w stanie spoczynku. Odznaczona Orderem Virtuti Militari V Klasy, Orderem Polonia Restituta III Klasy (pośmiertnie), Orderem Polonia Restituta IV Klasy, Orderem Polonia Restituta V Klasy, Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem za Warszawę 1939-1945, Medalem Zwycięstwa i Wolności oraz Odznaką Grunwaldzką. Uhonorowana Medalem “Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”( 27.10.1983 przez Instytut Yad Vashem).
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (Kwatera: B 28 rząd 4, grób 10)
Źródła:
MPW, kwestionariusz UdsKiOR
Publikacje:
„Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie pamięci“, Warszawa 2008; Gutman Israel red. nacz., Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu, Kraków 2009
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Jadwiga Boczar z domu Franczak “Katarzyna” (1916-2007)

Jadwiga Boczar z domu Franczak “Katarzyna” (1916-2007)

Fot. AR MPW

Fot. AR MPW

Fot. AR MPW

Fot. AR MPW

Nasz newsletter