Data urodzenia:
1905-05-10
Imiona rodziców:
Aleksander - Anna
Pseudonimy:
"Sęp", "Jerzynak"
Udział w konspiracji 1939-1944:
OW ZPN "Miecz i Pług” (Organizacja Wojskowa - Zbrojne Pogotowie Narodu), następnie Wojskowy Korpus Służby Bezpieczeństwa (WKSB)
Oddział:
Na Powiślu Czerniakowskim od 1 sierpnia walczyło V Zgrupowanie „Siekiera”, jednak wskutek przebiegu walk pojawiło się tam również szereg innych oddziałów m.in. II Batalionu WSOP „Narew”, plutonów z obwodu Mokotów. Pojawił się również samozwańczy dowódca Izydor Sosnowski „Kapitan Sęp” (faktycznie podoficer z organizacji „Miecz i Pług”), ze swoim oddziałem. Chaos organizacyjny spowodował, że oddziały walczyły na własną rękę, zaś cześć podporządkowała się „Sępowi”. Dopiero po 7 sierpnia na rozkaz dowódcy odcinka płk. Jana Szczurek-Cergowskiego „Sławbora na Powiśle Czerniakowskie przybył kpt. Zygmunt Netzer „Kryska” wraz z częścią II Batalionu WSOP z rozkazem objęcia dowództwa wszystkich oddziałów na Czerniakowie. Tymczasem 7 sierpnia 1944 r. z rąk Izydora Sosnowskiego i z niewyjaśnionych motywów (najprawdopodobniej rabunkowych), zginął zastrzelony we własnym mieszkaniu na oczach rodziny inny Powstaniec - porucznik Edward Ledóchowski. Już w trakcie Powstania wydano na Sosnowskiego nakaz aresztowania, a następnie został przez sąd polowy (WSS) skazany na wyrok śmierci.
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków
Losy po Powstaniu:
Aresztowany przebywał jako ranny w szpitalu polowym "Blaszanka", skąd wydostał się z Warszawy z rannymi. Wyrok śmierci nie został wykonany.
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu osiedlił się w Olsztynie i został wyższym urzędnikiem w Izbie Rzemieślniczej, jednak robotnicy z fabryki Ledóchowskiego wnieśli do prokuratury doniesienie o zabójstwie. Sosnowski został aresztowany w Olsztynie i przewieziony do Warszawy, gdzie odbywał się proces. W procesie poruszona miała być także sprawa tajemniczego zaginięcia prokuratora Wąsowskiego, który został oddelegowany przez sąd polowy na Powiśle Czerniakowskie do zbadania na miejscu zarzutów przeciw grupie "Sępa". Odtąd nie było wieści o prokuratorze i nigdy nie ustalono, czy dotarł na Czerniaków.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego,
wycinki prasowe z Ekspresu Wieczornego (V-IX 1946) zawierające informacje o toczącym się procesie kpt. Izydora Sosnowskiego. Wycinki zachowała wdowa zamordowanego Powstańca, Helena Ledóchowska. Skan z wydruku.