Data urodzenia:
1926-05-07
Miejsce urodzenia:
Biała Podlaska
Imiona rodziców:
Franciszek - Matylda z domu Laskowska h. Korab
Udział w wojnie obronnej 1939 r. :
W czasie obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku pełniła służbę w cywilnej obronie przeciwpożarowej na Bielanach. Do służby przeciwlotnieczej nie przyjęta ze względu na zbyt młody wiek.
Wykształcenie do 1944 roku:
Uczennica tajnego Gimnazjum i Liceum Sióstr Zmartwychwstanek na Żoliborzu, przy ul. Krasińskiego 31. Oficjalnie była uczennicą Prywatnej Żeńskiej Szkoły Krawieckiej Siostry Marii Przybyłowicz
Udział w konspiracji 1939 -1944:
W konspiracji od sierpnia 1941 roku w Szarych Szeregach pod pseudonimami „Leśna”, „Lesia” - drużyna „Nieznanego Żołnierza”, zastęp „Iskry„, Hufiec Żoliborz, Bielany. Od 1943 roku w Armii Krajowej - II Obwód ”Żywiciel„. Przysięgę złożyła 11 maja 1943. Przełożone: zastępowa Weronika Gołębiowska „Wiera”, drużynowa Janina Chełmińska ”Inka„, ”Pani Inka„. Do drużyny należały m.in. Zofia i Maria Hellerówny, (Maria ps.”Teresa„, Zofia ps.„Baśka”) Ewa Tyszka, Janina Chorąży, Jadwiga Pawłowska ”Lena", Melania Stolarska (Stolarska - Dobrowolska ps. Tuliala), Celina Bednarska, Cecylia Kosobudzka, Jadwiga Gąszewska, Marysia Jaworska.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Barcicka 8 m. 1 (Pola Bielańskie)
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - sanitariat - Punkt Opatrunkowy nr 203 ul. Kasprowicza - "Nasz Dom" pl. Konfederacji 42/44 (al. Zjednoczenia 34).
Losy po Powstaniu:
Szpital w Witowie - Oddział w Jędrzejowie: 30 września 1944 roku ewakuowana z Warszawy z rannymi i personelem szpitalnym do Pruszkowa, a następnie wywieziona przez Częstochowę - Stradom do Koniecpola, a później do majątku Witów w gminie Irządze, gdzie ulokowany w dworku szpital przetrwał do pierwszych dni lutego 1945 roku. Po wkroczeniu Armii Czerwonej szpital został rozwiązany, a ranni zabrani przez rodziny lub do innych szpitali.
Odznaczenia :
Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska po raz 1, 2, 3 i 4, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Za Zasługi dla ZHP z Rozetą i Mieczami, Krzyż Partyzancki.
Losy po wojnie:
Ukończyła studia medyczne. Lekarz - internista w Przychodni Specjalistycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Bezpośrednio po wojnie nie uzyskała zgody na pracę w Warszawie. W okresie stanu wojennego zwloniona z pracy.
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wawrzyszewski kw. 5a-9-gr.2/3/4
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - baza uczestników PW, MPW-teczka: materiały do Słownika Biograficznego Uczestników Powstania gromadzone przez Pokój Kombatanta MPW, Ilustracje: Fotografia portretowa dołączona do ankiety Uczestnika Powstania Warszawskiego, zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego. Zdjęcie współczesne pochodzi z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu „1944/70/2014” realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013. Panią Izabellę Sianko wymienia w swej relacji dla Archiwum Historii Mówionej p.
Jadwiga Teresa Ziemiańczyk z domu Pawłowska „Lena”, podaje jednak inny pseudonim - „ Dewajtis" (pseudonimy podawane przez Uczestniczkę w ankiecie ZPW to „Leśna”, „Lesia”). Informację o śmierci p. Izabeli przekazało Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji