Pseudonim:
"Małgorzata"
Data urodzenia:
1908-04-28
Data śmierci:
1997-12-10
Funkcja:
-
Stopień:
sierżant
Miejsce urodzenia:
Lwów
Imiona rodziców:
Agenor - Elżbieta z domu Turba
Nazwisko panieńskie :
Siudaczyńska
Wykształcenie i działalność do 1939 r. :
Wychowywała się we Lwowie i tu uczęszczała do szkół. Po maturze studiowała przez rok socjologię i psychologię przy Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Jana Kazimierza. Po ślubie zamieszkała w Warszawie i pracowała jako nauczycielka. Od 1937 r. do wybuchu wojny była korespondentem w Wydziale Prasowym Światowego Związku Polaków za Granicą przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych i redaktorem pisma “Polacy Zagranicą”. Owocem tej działalności była książka jej autorstwa pt. "Polacy na Bukowinie. Wrażenia i refleksje z wycieczki" (Warszawa 1937).
Nazwisko po mężu :
W 1933 r. wyszła za mąż za oficera WP - ppor. rez. piech. Stanisława Henryka Krogulskiego (1905-1940), chemika, adiunkta Zakładu Fizjologii Roślin SGGW w Warszawie, absolwenta Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie (1931), zamordowanego przez NKWD w Katyniu.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 roku w ZWZ- AK pod pseudonimem "Małgorzata". Uczestniczyła również w tajnym nauczaniu, prowadząc kursy języka francuskiego i literatury polskiej. Przydział w lipcu 1944 r.: Obszar Warszawski Armii Krajowej - sztab
Praca w czasie okupacji niemieckiej :
W czasie wojny utrzymywała się z wdowiej renty i dorabiała przepisując teksty na maszynie.
Oddział:
Obszar Warszawski Armii Krajowej - sztab
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu :
Po Powstaniu wyjechała do rodziny do Zakopanego, gdzie znalazła zatrudnienie na stanowisku zastępcy kierownika w biurze Polskiego Czerwonego Krzyża.
Losy po wojnie :
Po wojnie powróciła do Warszawy. Od marca 1946 r. była referentem w Biurze Planowania Transportów Ministerstwa Aprowizacji i Handlu. W czerwcu tego roku przeniesiona została na etat kierownika Referatu Eksploatacyjnego w Wydziale Samochodowym Departamentu Budżetowo-Gospodarczego. W październiku 1946 r. jako “podejrzana politycznie” i obarczona akowską przeszłością, straciła pracę. Z powodu szykan ze strony władzy ludowej nie mogła znaleźć zatrudnienia, a w latach 50-tych przeszła na rentę. Do końca życia mieszkała w Warszawie przy ul. Asfaltowej. Zmarła w wieku 89 lat.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

 Izabella Maria z Siudaczyńskich Krogulska  (1908 - 1997). Fot. udostępnione przez p. Mariusza Krogulskiego

Izabella Maria z Siudaczyńskich Krogulska (1908 - 1997). Fot. udostępnione przez p. Mariusza Krogulskiego

Nasz newsletter