Pseudonim:
"Bogusław"
Data urodzenia:
1921-00-00
Data śmierci:
1944-08-02
Funkcja:
dowódca plutonu
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 153 Miejsce: 47
Rocznik:
1921
Stopień:
plutonowy podchorąży
Imiona rodziców:
Stefan Henryk - Wanda z Sieramskich
Wykształcenie do 1944 r.:
Absolwent Gimnazjum im. Adama Mickiewicza, w latach okupacji student tajnych kursów Politechniki Warszawskiej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji harcerz 3. Warszawskiej Drużyny Harcerzy Szarych Szeregów, od 1941 drużynowy 3. WDH w Hufcu TK (Trzech Krzyży), następnie z drużyną przeszedł do Hufca OC (Ochota), gdzie od 1943 był hufcowym Hufca BS Ochota (Bojowe Szkoły), potem dowódcą Grup Szturmowych Hufca OC, a od 1944 komendantem całego Hufca. W pierwszych latach okupacji uczestniczył w akcjach Organizacji Małego Sabotażu "Wawer", następnie w WISS (Wywiad i Informacja Szarych Szeregów). W 1941 ukończył szkolenie unitarne piechoty ("Sklepy"), a w 1943 "Szkołę za lasem" - kurs podharcmistrzowski Szarych Szeregów. W tym samym roku ukończył Zastępczy Kurs Szkoły Podchorążych rezerwy Piechoty "Agricola", uzyskując stopień plutonowego podchorążego. Przydział w lipcu 1944 - IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 438. pluton (harcerski) osłony Sztabu Komendy Obwodu - dowódca plutonu.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa, ul. Niemcewicza 9 m. 137
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2. Rejon - 438. pluton (harcerski) osłony sztabu Komendy Obwodu. W licznych publikacjach mylnie podawana jest informacja o przynależności plutonu do 3. kompanii batalionu AK "Zośka", jednak kompania ta została sformowana na Woli dopiero 2 sierpnia - a więc w dniu rozbicia 438. plutonu Iwo Rygla w Pęcicach.
Szlak bojowy:
Ochota - Pęcice. W nocy 1/2.08.1944 r. ppłk Mieczysław Sokołowski "Grzymała", komendant Obwodu, podjął decyzję wyprowadzenia oddziałów z miasta. W wyniku ewakuacji przeprowadzonej we wczesnych godzinach 2 sierpnia większości oddziałów udało się przedostać do Lasów Chojnowskich, poza grupą około 90 ludzi, którzy zginęli po drodze w wyniku starcia z oddziałami niemieckimi w Pęcicach. W tym starciu zniszczony został pluton Iwo Rygla. Jeńców - w tym rannych - ujętych na polu walki Niemcy poddali torturom, a następnie ok. godziny 17-tej rozstrzelali.
Miejsce śmierci:
Pęcice
Iwo Rygiel Pseudonim: "Bogusław" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

plut. pchor. Iwo Rygiel "Bogusław" (1921-1944). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/1085

plut. pchor. Iwo Rygiel "Bogusław" (1921-1944). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/1085

Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IH/3970

Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IH/3970

Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/3073, zbiór Stanisława Kopfa

Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/3073, zbiór Stanisława Kopfa

Nasz newsletter