Irmina Jadwiga Kobylańska

Pseudonim:
"Irma"
Data urodzenia:
1924-12-23
Data śmierci:
2024-02-28
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Czesław - Feliksa z domu Terlik
Pseudonimy:
"Irma", "Irmina"
Nazwisko konspiracyjne:
Jadwiga Mierzejewska
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Złota 47 m.23
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - I batalion "Lecha Żelaznego" - 3. kompania - I pluton; ochotniczka
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jej siostra Wanda walczyła w tym samym oddziale.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozu przejściowego w Fabryce Kabli w Ożarowie, następnie przewieziona do Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola), Stalagu IV B Mühlberg, komenderówka Chemnitz, Stalagu VI C Oberlangen. Wyzwolona 12 kwietnia 1945 roku przez żołnierzy z 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.
Numer jeniecki:
106828
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu pełniła służbę w 2 Batalionie PWSK, następnie została odkomenderowana do 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Po zakończeniu okupacji alianckiej w Niemczech, wyjechała z wojskiem do Anglii. Zdemobilizowana w 1949 r.
Losy po wojnie:
W 1946 roku wyszła za mąż. Po demobilizacji wyemigrowałam do USA, gdzie zajmowała się działalnością społeczną w polonijnych stowarzyszeniach weteranów.
Odznaczenia i awanse:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2003), Krzyż Armii Krajowej (1974), Medal Wojska (1948), Warszawski Krzyż Powstańczy (1983), Brytyjski War Medal (1947.06.15) Krzyż Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (1995), Odznaka Pamiątkowa Zgrupowania Chrobry II (1969), Holenderski Medal 25–lecie Bitwy pod Arnhem (1969), Krzyż Partyzancki (1995), Odznaka Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny (2001), Medal Pro Patria (2013), Medal Pamiątkowy z okazji 70–tej rocznicy Powstania Warszawskiego (2014). W 2000 roku została awansowana na stopień podporucznika WP w stanie spoczynku.
Nazwisko po mężu:
Nawrocka
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera Cichociemnych i Spadochroniarzy.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, archiwum rodzinne. Informację o śmierci przekazali za pośrednictwem Działu Kombatanta p. Ryszard Nawrocki (syn) i p. Dorota Nawrocka (synowa).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Irmina Kobylańska - Nawrocka ps. "Irma" - ok. 1945 r.  Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/2589

Irmina Kobylańska - Nawrocka ps. "Irma" - ok. 1945 r. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/2589

Nasz newsletter