Data urodzenia:
1929-11-02
Miejsce urodzenia:
Działoszyn
Imiona rodziców :
Józef - ...
Oddział :
1. Armia Wojska Polskiego - 3. Dywizja Piechoty im. Romualda Traugutta - 8 pp
Szlak bojowy:
Saska Kępa - przeprawa przez Wisłę - Powiśle/Górny Czerniaków od 19 do 25.09.1944
Losy po Powstaniu :
Po zmasowanym natarciu niemieckim i wycofaniu się resztek żołnierzy w kierunku Wisły, Ireneusz Waniak wraz z kolegą ukryli się pod zwalonym mostem kolejowym, gdzie zaczekali do zmroku. Pod osłoną nocy przeprawili się na stronę praską. Stamtąd furmanką z batalionu sanitarnego przewiezieni zostali do Anina.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy (1984), Medal za Warszawę (1971)
Informacje dodatkowe:
Jest członkiem zwyczajnym Związku Powstańców Warszawskich. Brał udział ochotniczo w walkach na froncie warszawskim w szeregach 3. PDP, wg dokumentów od 18 VIII 1944 do 26 VI 1945. Uwaga! Zgłaszając się do Biura Zaciągu Ochotniczego przeprawił w dokumentach rok urodzenia z 1929 na 1925 (patrz także: relacja dla Archiwum Historii Mówionej). Według zaświadczenia wydanego na podstawie akt personalnych w 1983 roku przez Wojskową Komendę Uzupełnień Warszawa - Mokotów za walki na Solcu odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari" [brak bliższych danych - zaświadczenie wystawione 21.10.1983 na prośbę Ireneusza Waniaka (wówczas w stopniu kpt. rez.) celem przedstawienia w Związku Inwalidów Wojennych oraz ZBoWiD do wniosku odznaczeniowego na WKP]. Od 2018 r. kopie ww. dokumentów pozostają w zasobie Pokoju Kombatanta MPW
Uwagi :
Według relacji p. Ireneusza Waniaka dla Archiwum Historii Mówionej, jego ojciec (z zawodu rzemieślnik - stolarz, uczestnik kampanii wrześniowej i walk w okolicy Lwowa, wzięty do niewoli do 1941 roku), również brał udział w Powstaniu Warszawskim. Wg relacji syna, Józef Waniak "wyszedł na Powstanie" jednak brak bliższych danych. Obecnie w bazie MPW Józef Waniak jako żołnierz PW nie figuruje.
Archiwum Historii Mówionej: