Pseudonim:
"Bernard"
Data urodzenia:
1928-01-01
Data śmierci:
1944-09-02
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Udział w konspiracji 1939-1944:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon (Koło - cmentarze) - przydział niepotwierdzony.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - ochotnik, przed godziną "W" znajdował się w miejscu koncentracji na Kole, w dniach 1-2 sierpnia brał udział w akcjach oddziału por. "Szczęsnego" POS "Jerzyki" z batalionu "Miotła", od 3 sierpnia w batalionie "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - II pluton "Alek" - w grupie pchor. "Zbroi", od 11 sierpnia w batalionie "Czata 49" - kompania kpt. "Zgody" - pluton por. "Małego".
Szlak bojowy:
Koło - Wola - Muranów - Stare Miasto (szpitale). 5 sierpnia uczestniczył w wyzwoleniu obozu przy ul. Gęsiej (KL Warschau - "Gęsiówka"). W składzie "Czaty 49'' brał udział w walkach o Stawki i Remizę Tramwajową na Muranowie.
Odniesione rany:
Ciężko ranny w dolną szczękę 17.08.1944 r. podczas walk na Muranowie toczonych w rejonie Przebieg-Sierakowska-Muranowska. Umieszczony w Centralnym Szpitalu Chirurgicznym Nr 1 (Pałac Raczyńskich) przy ul. Długiej 7.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zamordowany i spalony przez Niemców w szpitalu przy ul. Długiej 7 po opuszczeniu Starego Miasta przez oddziały powstańcze. Wg innej wersji poległ 26.08.1944 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter