Pseudonim:
„Zofia”, „Jagienka"
Data urodzenia:
1924-01-20
Data śmierci:
2018-01-13
Funkcja:
-
stopień:
starszy sierżant
Imiona rodziców:
Tadeusz - Halina z domu Martens
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczennica Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi w Warszawie, podczas okupacji kontynuowała naukę na tajnych kompletach. Po zdaniu matury rozpoczęła studia w ramach tajnej Politechniki Warszawskiej - Wydział Chemiczny.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział V (Dowodzenie i Łączność) - Wydział V-k (Łączność konspiracyjna "15-K", "24-K", "55-K", "25-K", "49"). W czasie okupacji pełniła funkcję łączniczki w komórce kancelaryjno-szyfranckiej AK. Szkolona przez Irenę Bredel ps. „Alina”. Otrzymaną dokumentację i korespondencję przekazywała do swojej przełożonej - Janiny Bredel, ps. „Marianka”, na punkt rozdzielczy. Ta z kolei spotykała się z przedstawicielami I Oddziału Organizacyjnego Komendy Głównej. (Przełożona Ireny - Janina Bredel „Marianka" otrzymała w marcu 1940 r. przydział do Oddziału V , Wydział Łączności Konspiracyjnej V-K Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej. W pierwszym okresie służby jeździła jako kurierka z pocztą do Krakowa, Radomia, Kielc i Lublina, zaś w maju 1940 r. Komenda Główna powierzyła jej zorganizowanie i kierownictwo komórki kancelaryjno-szyfranckiej na kraj. Przez komórkę tę przechodziły wszystkie pisma KG do komend Obszarów i Okręgów. W pierwszym okresie używano kryptonimu "Orkiestra”. W 1942 r. komórka osiągnęła swój szczytowy punkt rozwoju i zmieniła nazwę na "Piła”, a w lipcu 1944 r. na "Banda” - utrzymaną już do końca działalności.)
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa ul. Opoczyńska 11
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział V (Dowodzenie i Łączność) - Wydział V-k (Łączność konspiracyjna "49") - szyfry
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Naziwsko po mężu:
Irena Halska
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Komunalny Północny (Wólka Węglowa), kwatera O-I-18, rząd: 1, grób: 16. Pochowana wraz z Leszkiem Halskim (1923-1994) i Celiną Danutą Falkowską z domu Kropińską (1906-1995)
Informacje dodatkowe:
Wnuczka Henryka Karola Martensa i Amelii z domu Jung
Uwagi:
Inny spotykany przydział - Okręg Warszawski Armii Krajowej - Szefostwo saperów - Kobiece Patrole Minerskie
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Materiały do Słownika Uczestników PW - oświadczenia świadków, skan legitymacji Zarządu AZS i fotografia legitymacyjna ze zbiorów rodzinnych. Zdjęcie maturalne wykonane przez ulicznego fotografa w Ogrodzie Saskim pochodzi ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/5888, dar Ireny Halskiej. Irena Halska z domu Kurtz widoczna w środku, Warszawa, 1943 r. Nekrolog prasowy, GW, data emisji 18.01.2018
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Irena Kurtz „Zofia”, „Jagienka" (1924-2018). Archiwum rodzinne, skan: materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta

Irena Kurtz „Zofia”, „Jagienka" (1924-2018). Archiwum rodzinne, skan: materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta

Zdjęcie maturalne wykonane przez ulicznego fotografa w Ogrodzie Saskim.  Irena Kurtzówna widoczna w środku, Warszawa, 1943 r.  Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/5888, dar Ireny Halskiej.

Zdjęcie maturalne wykonane przez ulicznego fotografa w Ogrodzie Saskim. Irena Kurtzówna widoczna w środku, Warszawa, 1943 r. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/5888, dar Ireny Halskiej.

Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/5888, dar Ireny Halskiej.

Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/5888, dar Ireny Halskiej.

Archiwum rodzinne, skan: materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta

Archiwum rodzinne, skan: materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta

Nasz newsletter