Data urodzenia:
1920-04-02
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 142 Miejsce: 31
Udział w wojnie obronnej 1939:
Podczas oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 r. pełniła funkcję radiotelegrafistki. Brała też udział w gaszeniu pożarów, ratowaniu zasypanych i przenoszeniu rannych.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od końca 1942 r. jeździła jako kurierka AK do Wilna, Lwowa i Lublina. W 1942 r. weszła w skład zespołu kobiecego Organizacji Małego Sabotażu "Wawer", działającego początkowo niezależnie od Okręgu "Południe" (dowodzonego przez Janka Bytnara "Rudego"), a następnie włączonego w jego struktury. W czerwcu 1942 r. aresztowano ją po zdjęciu flagi Czerwonego Krzyża z niemieckiego szpitala. Podczas tej akcji Irena utraciła numerek od roweru i tym tropem dotarło do niej Gestapo. Po badaniach została osadzona w więzieniu kryminalnym przy ulicy Daniłowiczowskiej jako "złodziejka". Zwolniona w sierpniu, niedługo potem ponownie ujęta podczas łapanki ulicznej i umieszczona w obozie przejściowym przy ulicy Skaryszewskiej. Po kilku dniach matce udało się ją wykupić za sznur korali. Od marca 1944 r. Komendantka dziewcząt w tzw. "nowych Grupach Szturmowych". Od lipca 1944 r. pełniła funkcję łączniczki w dowództwie batalionie "Zośka".
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" (do oddziału dołączyła 5 września 1944) - 2. kompania "Rudy".
Szlak bojowy:
Śródmieście - Górny Czerniaków. 5.09.1944 r. w piwnicy przy Hożej 15 poślubiła
"Jasia Czarnego" (Jan Wuttke, komendant "nowych GS", poległ 19.09.1944 r. na ul. Wilanowskiej). Po ślubie, wraz z mężem dołączyła do baonu "Zośka", z którym przeszła na Górny Czerniaków. Przyjęta w skład jedynej wówczas w baonie "Zośka" kompanii - "Rudy".
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jej siostra
Maria była sanitariuszką w 3. kompanii "Giewonta" batalionu "Zośka"; poległa 31.08.1944 r. na Starym Mieście.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Wzięta do niewoli 23 września 1944 r., prawdopodobnie rozstrzelana w grupie sześciu sanitariuszek i łączniczek następnego dnia na Woli, w rejonie kościoła św. Wojciecha przy ul. Wolskiej (figuruje na liście poległych 3. kompanii "Giewonta", ale ta kompania została zniszczona już na Starym Mieście).
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Informacje dodatkowe:
Rodzice: matka -
Janina z Benedeków Kowalska była absolwentką Instytutu Biologiczno-Botanicznego Uniwersytetu Lwowskiego, ojciec Henryk Kowalski był inżynierem teletechnikiem, pracownikiem Ministerstwa Poczt i Telegrafów.