Data urodzenia:
1922-03-30
Stopień wojskowy:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Wąbrzeźno (w latach 1920-1939 województwo Pomorskie)
Imiona rodziców:
Bernard - Melania z domu Tollik
Wykształcenie do 1944:
W czasie okupacji uczęszczała do zawodowej szkoły krawieckiej, równocześnie pracowała.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W 1942 r. poznała "Lusię" - Halinę Kamińską (po wojnie Głąbińską). Od 1943 r. włączyła się w kolportaż prasy podziemnej. W tym samym roku przeszła podstawowe szkolenie sanitarne (udzielanie pierwszej pomocy rannym). Punkt kontaktowy znajdował się na ulicy Złotej 76, w sklepie galanteryjnym.
Oddział:
Armia Krajowa - 1.08.1944 r. - VI zgrupowanie "Golski" - 1. kompania - pluton 160, od 6.09.1944 r. zgrupowanie "Chrobry II" - 3. kompania - pluton por. "Piotra". Od 20.09.1944 r. - Warszawski Korpus Armii Krajowej - 28. Dywizja Piechoty AK im. Macieja Rataja - 15. pułk piechoty AK "Wilków".
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe - Śródmieście Północ. 1.08.1944 r. wraz z "Lusią" Kamińską udała się na ul. Hożą 49, gdzie stacjonował 160 pluton 1. kompanii VI zgrupowania "Golski". "Lusia" została łączniczką, a "Jola" po kilku dniach otrzymała przydział jako sanitariuszka w drużynie "Czorta", dowódcą był por. "Jastrzębski". Przez pewien czas przebywała z oddziałem na terenie Politechniki Warszawskiej, następnie przeszła do Gimnazjum Staszica, na placówkę por. "Łuka". Po utraceniu Politechniki przeszła do kwater sanitariatu przy ul. Lwowskiej, gdzie komendantką była "Dorota". 6.09.1944 r. została odkomenderowana na placówkę Dworzec Pocztowy, róg ul. Żelaznej i Al. Jerozolimskich - zgrupowanie Armii Krajowej "Chrobry II" - 3. kompania - pluton por. "Piotra". Na tej placówce była sanitariuszką do kapitulacji Warszawskiego Korpusu AK.
Losy po Powstaniu - niewola:
5.10.1944 r. wyszła z miasta ze swoim oddziałem. Zbiórka nastąpiła rano na skrzyżowaniu ul. Grzybowskiej i Żelaznej. Chłodną kolumna dotarła do pl. Kercelego, gdzie nastąpiło złożenie broni. Wieczorem kolumna pieszo doszła do obozu przejściowego w Ożarowie. Następnego dnia, po selekcji, kobiety-żołnierze zostały załadowane po 50 osób do wagonów towarowych i wywiezione do Łambinowic (Stammlager 344 Lamsdorf). Po pewnym czasie przewieziono ją do kolejnego obozu: Stalag IV-B Mühlberg/Elbe. Tam została przydzielona do Kobiecego Korpusu Oficerskiego po czym wywieziona do obozu w Altenburgu (Stalag IV E Altenburg), a w grudniu do obozu w Molsdorfie koło Erfurtu (Oflag IX C Molsdorf). Był to obóz oficerski-kobiecy, liczący około 800 kobiet-żołnierzy. Komendantkami były mjr "Kazik" (Wanda Gertz) i mjr "Ha-Ka" (Janina Karasiówna). W kwietniu 1945 r. obóz został ewakuowany pieszo w głąb Niemiec. Jeńców zatrzymano w Blaukenheim koło Weimaru, w Turyngii. 12 kwietnia teren zajęli Kanadyjczycy. W maju Amerykanie przewieźli uwolnionych jeńców do Burgu, a następnie do obozu w Darmstadt.
Losy po wojnie:
W listopadzie 1945 r. zapisała się na Uniwersytet w Heidelbergu (pod opieką UNRRA), gdzie do kwietnia 1947 r. studiowała stomatologię. Do Polski powróciła w maju 1948 r. Wyszła za mąż
Nazwisko po mężu:
Tadajewska