Irena Barbara Daniszewska

Pseudonim:
"Ida"
Data urodzenia:
1924-06-28
Data śmierci:
2011-01-16
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Jeziorna Fabryczna koło Konstancina
Imiona rodziców:
Paweł - Maria z domu Jeżycka
Wykształcenie do 1944 r.:
Do szkoły powszechnej uczęszczała w Klarysewie. Naukę w gimnazjum kontynuowała na tajnych kompletach przy dawnym II Liceum im. J. Kochanowskiego w Warszawie a następnie na kompletach Liceum Pedagogicznego im. E. Orzeszkowej działającego pod szyldem szkoły plastycznej mieszczącej się przy ulicy Nowogrodzkiej.
Udział w wojnie obronnej 1939:
Podczas obrony stolicy była sanitariuszką w Szpitalu Polowym działającym w Forcie Czerniakowskim.
Pseudonimy:
"Isia", Ida"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W latach okupacji niemieckiej była współzałożycielką i drużynową 41. Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerzy. Była inicjatorką i uczestniczką działań polegających na pomocy rodzinom żołnierzy osadzonych w obozach jenieckich, wysyłaniem paczek do tych obozów oraz współdziałając z harcerzami w akcjach Małego Sabotażu i innych działaniach prowadzonych przez Szare Szeregi.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Karmelicka.
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - brak danych na temat przydziału. Po wyjściu z miasta weszła w skład Grupy "Kampinos".
Szlak bojowy:
Ochota - Kampinos. W pierwszym tygodniu walk była łączniczką na Ochocie. Zagarnięta przez rosyjskie oddziały brygady SS-RONA trafiła na "Zieleniak" (róg ul. Grójeckiej i Opaczewskiej). Wypędzona z miasta ludnością cywilną wkrótce dotarła do Puszczy Kampinoskiej, gdzie nawiązała kontakt z Grupą "Kampinos" wracając do służby łączniczki.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jej siostra Lidia była sanitariuszką w batalionie "Zośka". Poległa 16.09.1944 na Górnym Czerniakowie
Losy po wojnie:
Po powrocie do Warszawy rozpoczęła studia na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, z którego ze względów politycznych została usunięta w 1949 roku. Przez wiele lat była nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Polnej w Warszawie.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Krzyż Za Zasługi dla ZHP z Rozetą i Mieczami, Medal za Warszawę 1939-1945, Odznaka Akcji Burza, Odznaka Weterana Walk o Niepodległość.
Nazwisko po mężu :
Irena Froelich
Miejsce śmierci:
Warszawa, pochowana na cmentarzu w Słomczynie.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW
Publikacje:
E. Ajewski, Mokotów walczy 1939-1944, tom 5: biogramy. Warszawa: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa, 1999. Uwaga! w publikacji błędnie jako Froelich -Danilewska Irena
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter