Ignacy Stanisław Wierzbicki

Pseudonim:
"Andrzej"
Data urodzenia:
1889-04-27
Data śmierci:
1961-09-20
Funkcja:
-
Stopień:
kapitan
Miejsce urodzenia:
Borkowo Wielkie
Imiona rodziców:
Jan - Bronisława z domu Burska
Wykształcenie i działalność do 1939 r.:
W 1915 roku w Warszawie wstąpił do Straży Obywatelskiej, następnie Milicji Miejskiej i Policji Komunalnej, przekształconej w Policję Państwową. W chwili wybuchu wojny był komisarzem Policji Państwowej.
Okres okupacji niemieckiej, udział w konspiracji :
W czasie okupacji wcielony do granatowej policji, wstąpił do Armii Krajowej.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Łukasiński" - 3. kompania "Wkra". Odpowiadał za druk "Rejonówki" w Zakładach Graficznych Wierzbicki i Spółka przy ul. Chmielnej 61.
Szlak bojowy:
Stare Miasto - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka
Losy po wojnie:
Powrócił do kraju
Miejsce śmierci:
Legionowo
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Straty.pl, archiwum rodzinne p. Jacka Lorocha
Uwagi:
Według zapisów na stronie projektu Straty.pl adres rodziny: Loroch Krystyna, Warschau, Długa 9 (Krystyna Loroch z d. Wierzbicka była córką Ignacego Wierzbickiego i żoną Eugeniusza Dionizego Lorocha (1909-1943).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

kpt. Ignacy Stanisław Wierzbicki ps Andrzej. Zdjęcie w mundurze podkomisarza Policji Państwowej z lat 30. Skan udostępnił p. Jacek Loroch, wnuk

kpt. Ignacy Stanisław Wierzbicki ps Andrzej. Zdjęcie w mundurze podkomisarza Policji Państwowej z lat 30. Skan udostępnił p. Jacek Loroch, wnuk

Nasz newsletter