Pseudonim:
"Murarz"
Data urodzenia:
1923-07-28
Data śmierci:
2019-12-08
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef Herman Troszczyński - Berta z domu Ekiert
Wykształcenie i praca do 1944 roku:
Uczęszczał do zawodowej szkoły elektrycznej (1939), w czasie wojny pracował w Zakładach Philipsa przy ul. Karolkowej
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 roku na Woli. Przysięgę składał przed kpt. Wacławem Stykowskim "Halem" - III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon (?)

Ze względu na silne kontakty towarzysko - sąsiedzkie z braćmi Kot (d-ca plutonu Zdzisław Kot "Sokół", rocznik 1921 i jego starszy brat Jan Kazimierz Kot "Torpeda"(1915-1944) - drugi możliwy w okresie konspiracji przydział p. Henryka Troszczyńskiego to IV zgrupowanie "Gurt".

Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa ul. Wolska 22
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Wola, ul. Młynarska
Oddział :
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - IV zgrupowanie "Gurt" - kompania 3 lub 4 - nie przeszedł do Śródmieścia, pozostał na Woli
Szlak bojowy :
Wola - do 5-6 VIII brał udział w walkch w rejonie ul. Wolskiej 39 (posesja sąsiadująca z Wolską 41, gdzie mieściła się fabryka Franaszka).
Losy po Powstaniu :
W trakcie tzw. rzezi Woli pojmany przez Niemców i postawiony do rozstrzelania na ul. Wolskiej 26, nie został trafiony i przeżył. Następnie został skierowany jako robotnik przymusowy do prac zlecanych przez nieprzyjaciela, a później wywieziony do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121)
Losy po wojnie:
Był członkiem Związku Powstańców Warszawskich. Mieszkał w Domu Kombatanta w Warszawie
Miejsce pochówku :
Msza św. żałobna w kościele św. Wawrzyńca w dniu 20.12.2019 r. Pan Henryk Troszczyński "Murarz" zostanie pochowany w grobie rodzinnym.
Informacje dodatkowe:
Według relacji p. Henryka Troszczyńskiego dla AHM w budynku przy ulicy Wolskiej 39 w czasie wojny miała miejsce konspiracyjna produkcja granatów „filipinek". 2 i 3 sierpnia, to już było gorzej. Plutonem doszliśmy do ulicy Młynarskiej. Nasz dowódca Jan Kot zameldował się przed kapitanem „Halem”, który wydał mu rozkaz, żeby nasz pluton został podzielony na dwie części, żeby jedni zajęli stanowiska po lewej stronie ulicy Wolskiej za Młynarską, a żeby drudzy zajęli stanowiska po prawej stronie od Staszica do młyna Michlera. Moje stanowisko to było Wolska 39 przed fabryką Franaszka. Więcej: Archiwum Historii Mówionej: Henryk Troszczyński „Murarz”
Źródła:
MPW-teczka, MPW-ankieta, materiały do Słownika Uczestników PW/Pokój Kombatanta MPW. Weryfikacja przydziału - Dział Historyczny. Zdjęcia ze zbiorów prywatnych p. Henryka Troszczyńskiego ps. "Murarz". Data śmierci zgłoszona przez Pokój Kombatanta MPW. Aktualizacja: 16.12.2019
Archiwum Historii Mówionej:
Henryk Troszczyński Pseudonim: "Murarz" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

strz. Henryk Troszczyński "Murarz". Fot. ze zbiorów p. Henryka Troszczyńskiego ps.  „Murarz”

strz. Henryk Troszczyński "Murarz". Fot. ze zbiorów p. Henryka Troszczyńskiego ps. „Murarz”

Zdjęcie wykonane w okresie okupacji niemieckiej na ulicy Wolskiej 34 przed kinem „Italia” w kierunku ul. Staszica. W tle widoczna ul. Młynarska. Na fotografii na pierwszym planie strz. Szczepan Wroński  ps. Brzoza (w czasie Powstania Warszawskiego żołnierz Zgrupowania „Chrobry II” i jego siostra, za nimi  Henryk Troszczyński „Murarz" (po lewej za Wrońską) i Henryk Anielak (po prawej). Fot. ze zbiorów p. Henryka Troszczyńskiego ps.  „Murarz”

Zdjęcie wykonane w okresie okupacji niemieckiej na ulicy Wolskiej 34 przed kinem „Italia” w kierunku ul. Staszica. W tle widoczna ul. Młynarska. Na fotografii na pierwszym planie strz. Szczepan Wroński ps. Brzoza (w czasie Powstania Warszawskiego żołnierz Zgrupowania „Chrobry II” i jego siostra, za nimi Henryk Troszczyński „Murarz" (po lewej za Wrońską) i Henryk Anielak (po prawej). Fot. ze zbiorów p. Henryka Troszczyńskiego ps. „Murarz”

Wawrzyszew, lata okupacji. Fot. ze zbiorów p. Henryka Troszczyńskiego ps.  „Murarz”

Wawrzyszew, lata okupacji. Fot. ze zbiorów p. Henryka Troszczyńskiego ps. „Murarz”

Ze zbiorów p. Henryka Troszczyńskiego ps.  „Murarz”

Ze zbiorów p. Henryka Troszczyńskiego ps. „Murarz”

Ze zbiorów p. Henryka Troszczyńskiego ps.  „Murarz”

Ze zbiorów p. Henryka Troszczyńskiego ps. „Murarz”

2014 rok. Z p. Zbigniewem Galperynem, Wiceprezesem i sekretarzem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Fot. ze zbiorów p. Henryka Troszczyńskiego ps.  „Murarz”

2014 rok. Z p. Zbigniewem Galperynem, Wiceprezesem i sekretarzem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Fot. ze zbiorów p. Henryka Troszczyńskiego ps. „Murarz”

Fot. ze zbiorów p. Henryka Troszczyńskiego ps.  „Murarz”

Fot. ze zbiorów p. Henryka Troszczyńskiego ps. „Murarz”

Nasz newsletter