Data urodzenia:
1927-07-15
Numer legitymacji AK:
16970
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Czesław - Zuzanna z domu Jarecka
Adres zamieszkania przed Powstaniem :
Warszawa ul. Tamka 32, następnie ul. Grójecka 59 m. 49
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - kompania rezerwowa por. „Czarneckiego” (Kazimierza Piotrowskiego)
Odniesione rany :
Ciężko ranny 17.08.1944 roku podczas akcji wypadowej oddziału w rejonie ul. Grzybowskiej i Krochmalnej. Trafiony odłamkiem granatu, w wyniku czego utracił lewe oko. Leczony w szpitalu polowym (17-20.08), następnie skierowany do leczenia ambulatoryjnego na Punkt opatrunkowy przy ul. Siennej 59.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944):
28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei - 15. pułk piechoty AK "Wilków"
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - po upadku Powstania wzięty do niewoli, leczony w Stalagu IV B/H Zeithain (obóz szpitalny - oddział Stalagu IV-B Mühlberg)
Numer jeniecki:
105477 oraz 305758
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu pozostał na leczeniu w Niemczech (Obóz Jeńców Polskich Zeithain, Hannover, Buchwald). 31 lipca 1945 wypisany do dalszego leczenia w kraju. 31.08.1945 roku powrócił do Polski. Zarejestrowany dnia 26.09.1945 r. w Komendzie Wojskowej w Jeleniej Górze.
Losy po wojnie:
Po powrocie do kraju, według informacji rodzinnych, zamieszkał jako osadnik w powiecie Lwówek Śląski, gdzie prowadził gospodarstwo rolne i dokąd sprowadził matkę i brata. W archiwum rodzinnym zachowała się należąca do Henryka Roguskiego legitymacja członkowska wystawiona przez Związek Osadników Wojskowych na Ziemiach Odzyskanych (Żydowo - Lwówek Śląski). Według przekazu p. Józefy Roguskiej ok. 1946 roku zainteresował się Henrykiem Urząd Bezpieczeństwa w Jeleniej Górze, w wyniku czego został on aresztowany, przesłuchiwany i pobity. Zmarł na skutek obrażeń narządów wewnętrznych, doznanych podczas przesłuchań [dane wyłącznie na podstawie relacji rodzinnej]. Data zgonu - 8 maja 1946 bądź 1948 roku.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego ojciec,
Czesław Roguski (ok. 1903 - 1944), zginął 5 sierpnia 1944 r. na Ochocie, zabity w egzekucji dokonanej przez oddziały brygady SS RONA (Rosyjska Narodowa Armia Wyzwoleńcza). Pochowany w mogile zbiorowej przy kościele św. Jakuba. Matka Henryka - Zuzanna Roguska wraz 11-letnim synem Ryszardem oraz matką Władysławą Jarecką trafili na tzw. "Zieleniak", tj. do tymczasowego obozu przejściowego dla cywilnej ludności Ochoty utworzonego w dniach 5–20 sierpnia 1944 r. na obszarze bazaru "Zieleniak". Następnie rodzinę rozdzielono - wiekowa już Władysława Jarecka i mały Ryszard zostali wywiezieni w okolice Skierniewic (Ryszard trafił do bursy w Skierniewicach, babka zmarła na wysiedleniu w gospodarstwie rolnym k. Skierniewic). Natomiast matka - Zuzanna Roguska z Jareckich została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec. [dane - archiwum rodzinne: MPW-relacja]
Źródło:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, archiwum rodzinne - kopie dokumentów udostępnione przez bratową, p. Józefę Roguską