Pseudonim:
"Tanatos"
Data urodzenia:
1923-12-23
Data śmierci:
1959-06-03
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Leszno - województwo poznańskie
Imiona rodziców:
Stanisław - Kazimiera z domu Kościelna
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Marianowo" - "Brzozów" (Legionowo) - 2. kompania - pluton 705
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Marianowo" - "Brzozów" (Legionowo) - 2. kompania - pluton 705
Losy po Powstaniu:
Wywieziony na roboty do Niemiec - Apolda (Turyngia)
Losy po wojnie:
Jesienią 1945 r. powrócił do Polski. W 1947 roku ukończył Technikum Rolnicze, a następnie Wyższą Szkołę Rolniczą jako mgr. inż. ekonomiki i mechanizacji rolnictwa. Podczas studiów ożenił się z Wandą Witkowską. Mieli czworo dzieci: Teresę, Annę i bliźniaków Piotra i Pawła. Napisał doktorat. Pracował w Wojewódzkim Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Mechanizacji Rolnictwa w Gdańsku, gdzie zajmował stanowisko wicedyrektora Zjednoczenia ds. ekonomicznych. Jego aktywne i pożyteczne życie przerwała nagła śmierć w dniu 03.06.1959 roku, która nastąpiła podczas służbowego pobytu w Ministerstwie Rolnictwa.
Informacje dodatkowe:
Tygodnik powiatowy "To i Owo" (5-11.06.2003) umieścił artykuł pt. "Nie ma go w encyklopedii...". W artykule tym żołnierze 705 plutonu, 2. kompanii 1. Rejonu Obwodu "Obroża" - Feliks Litwiniak i Leszek Szulc napisali ku pamięci Henryka Hadrysia wspomnienia, opisując między innymi jak zdobył dyskretnie i bezkrwawo dla "Obroży" cały arsenał sprzętu i broni od niemieckiego okupanta. Broń wykorzystana została przez żołnierzy 705 plutonu bardzo skutecznie podczas akcji w koszarach w Legionowie, a następnie podczas Powstania Warszawskiego na terenie 1. Rejonu. W szczególności przydatna była w starciu oddziałów AK z niemieckim pociągiem pancernym pod Chotomowem. "Tanatos" obsługiwał rkm wraz z dwoma kolegami, przyczyniając się skutecznie do odstąpienia niemieckiego pociągu pancernego z pola walki. Niestety, nie odbyło się bez strat po stronie polskiej. Dowodzący początkowo akcją pod Chotomowem por. Stefan Krasiński ps. "Kacper" poległ. Po nim dowództwo przejął "Rabczyk", który został ranny. Jednak w tym starciu zwycięstwo przypadło polskiej stronie.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter