Data urodzenia:
1904-05-24
Miejsce urodzenia :
Warszawa
Imiona rodziców :
Bolesław - Tekla z domu Buczkowska
Wykształcenie :
Po zdaniu w roku 1922 matury w Warszawie studiował weterynarię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał dyplom lekarza weterynarii w roku 1930. Równocześnie w latach 1927–1932 studiował tamże zoologię na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym pod kierunkiem Konstantego Janickiego (doktorat uzyskał w r. 1935). Jeszcze jako student został w r. 1925 asystentem w Zakładzie Chemii Wydz. Weterynaryjnego Uniw. Warsz. u Stanisława Przyłęckiego, następnie w r. 1928 asystentem w Zakładzie Higieny Zwierząt i Mięsoznawstwa tegoż Wydziału, a rok później asystentem Katedry Patologii Ogólnej i Anatomii Patologicznej, gdzie pracował pod kierunkiem Włodzimierza Lindemana, a po jego śmierci – Władysława Walkiewicza. W r. 1935 został adiunktem, przeprowadzał sekcje anatomopatologiczne i sądowo-weterynaryjne oraz prowadził ćwiczenia z histopatologii. Prócz tego w l. 1933–1935 po śmierci Lucjana Dobrzańskiego prowadził dział weterynarii na Korespondencyjnych Kursach Rolniczych im. Staszica w Warszawie, a w l. 1936–1937 badania histopatologiczne w Weterynaryjnej Pracowni Rozpoznawczej Min. Rolnictwa i Reform Rolnych.
Kampania wrześniowa 1939 r. :
Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. był komendantem oddziału zakaźnego 31. szpitala polowego koni
Praca w czasie okupacji :
W czasie wojny w latach 1941–1944 był asystentem Laboratorium Bakteriologiczno-Mięsoznawczego Rzeźni Warszawskiej.
Powstanie Warszawskie :
Po wybuchu Powstania zorganizował na Pradze pracownię kliniczną szpitala zakaźnego przy ul. Siennickiej.
Losy po Powstaniu :
Jeszcze w 1944 roku w prawobrzeżnej części Warszawy zorganizował Weterynaryjną Pracownię Rozpoznawczą, którą po wcieleniu w r. 1945 do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego przekształcono w Wojewódzki Zakład Higieny Weterynaryjnej; kierował nim do 1951 r. Wraz ze wznowieniem działalności Uniwersytetu Warszawskiego w r. 1945 został powołany przez Wydziały Lekarski i Farmaceutyczny na stanowisko wykładowcy patologii ogólnej oraz mikrobiologii i mimo trudności powojennych zdołał zorganizować tam pracownię bakteriologiczną.
Losy po wojnie:
Po wojnie był kierownikiem Zakładu Patologii Ogólnej i Anatomii Patologicznej tego Wydziału Weterynaryjnego UW, a po jego przeniesieniu do SGGW i przywróceniu katedr aż do śmierci kierował Katedrą Anatomii Patologicznej SGGW.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki)
Publikacje :
Nota biograficzna w XXXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
Uwagi :
Po wojnie używał tylko drugiego członu nazwiska: Szwejkowski. Nazwisko Różycki było konspiracyjnym nazwiskiem ojca, który walczył w Powstaniu Styczniowym. Nazwisko pozostało już później jako pierwszy człon.