Data urodzenia:
1886-07-25
Miejsce urodzenia:
Lublin
Wykształcenie i działalność do 1939 r.:
Ukończyła Seminarium Nauczycielskie sióstr urszulanek w Tarnowie. Po szkole w latach 1904-1914 pracowała jako nauczycielka. Podczas I wojny światowej wstępuje w szeregi sióstr Czerwonego Krzyża. Po ukończeniu kursów sanitarnych pracuje jako pielęgniarka we Lwowie, a następnie w austriackim szpitalu polowym na froncie galicyjskim, za co zostaje odznaczona medalem austriackiego Czerwonego Krzyża.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pracuje w szpitalach wojskowych w Warszawie, Grodnie i Wilnie, pielęgnując z poświęceniem żołnierzy chorych na tyfus. Mimo bogatych doświadczeń zawodowych zdobytych podczas wojny, wstępuje do Warszawskiej Szkoły Pielęgniarskiej, którą kończy w 1924 r. Rok później otrzymuje stypendium Rockefellera, dzięki któremu przez rok pogłębia wiedzę na studiach w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie pełni funkcję wicedyrektora WSP, a od 1929 r. dyrektora nowej szkoły pielęgniarskiej, utworzonej przez Polski Czerwony Krzyż. Dzięki jej wiedzy i inicjatywie szkoła ta w krótkim czasie osiągnęła najwyższy poziom, dając absolwentkom nie tylko fachową wiedzę, ale także kształtując ich charaktery. Za wzorowe prowadzenie szkoły, a także pełną poświęcenia pracę podczas I wojny światowej otrzymała (jako pierwsza Polka) medal Florence Nightingale. Od 1937 roku do końca lipca 1944 r. nadzorowała pracę Polskiego Towarzystwa Przeciwgruźliczego.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Szpital Polowy ul. Smolna 6 (dawny Szpital PCK)
Odniesione rany:
Ciężko ranna podczas Powstania wraca do zdrowia przez wiele miesięcy, na stałe pozostaje jej niedowład ręki.
Losy po wojnie:
Po wojnie pełniła funkcję dyrektorki szkoły pielęgniarstwa w Zabrzu, a następnie we Wrocławiu. Po przejściu na emeryturę przeniosła się do Krakowa, gdzie nadal pracowała w zawodzie, w przychodni dzielnicowej. Zmarła w 1974 roku.
Źródła:
Centralne Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego
Publikacje:
Artykuł "Sylwetki wybitnych pielęgniarek" w: „Służba Zdrowia” nr 38-39 z 11 maja 2000 r.; Encyklopedia dla pielęgniarek. PZWL Warszawa 1987