Pseudonim:
"Hania", „Mała Hania”
Data urodzenia:
1926-08-20
Data śmierci:
2023-09-03
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
plutonowy
Numer legitymacji AK:
514
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - Eleonora
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną była uczennicą szkoły im. Królewny Anny Wazówny w Warszawie przy ul. Kredytowej (szkoły powszechnej i gimnazjum). Do wybuchu wojny ukończyła pierwszą klasę gimnazjalną. W czasie okupacji kontynuowała naukę na tajnych kompletach i w oficjalnie działającej szkole Pani Lange przy ul. Alberta. Była to szkoła zawodowa galanteryjno-kapelusznicza. Hanna odbyła program nauczania II, III i IV klasy gimnazjalnej i zdała tzw. małą maturę, a następnie uczęszczała na tajne komplety z zakresu I i II klasy liceum. Przed Powstaniem w maju 1944 roku zdała egzamin maturalny.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W czasie okupacji niemieckiej kontynuowała działalność harcerską w ramach 39 Żeńskiej Drużyny Harcerskiej. Do konspiracji przystąpiła w 1942 roku - skierowana do wojsk łączności była przygotowywana do działań na terenie dzielnicy Mokotów i zaznajamiana z topografią Mokotowa. Uczęszczała na zajęcia z obsługi centrali telefonicznej oraz znajomości alfabetu Morse’a. Odbyła również przeszkolenie z zakresu sanitariatu i udzielania pierwszej pomocy. Przydział: Okręg Warszawski Armii Krajowej - Oddział V (Łączności) - batalion łączności
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Odyńca 27a
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Przed samym Powstaniem otrzymała rozkaz zgłoszenia się w Śródmieściu na punkt zborny na ul. Hożej w małym sklepiku. Przed godziną „W” łączniczki przeszły w Aleje Jerozolimskie 17
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - batalion łączności - OSM-S (Okręgowa Składnica Meldunkowa) w Al. Jerozolimskich 17. Jako łączniczka wielokrotnie przechodziła z meldunkami, rozkazami, dokumentami i listami na Mokotów oraz Czerniaków, przekraczała przekop przez Aleje Jerozolimskie. Łączniczki z "S"-ki obsługiwały także centralę telefoniczną (kabel był przerzucony przez Aleje Jerozolimskie). Miały kontakt z dowództwem i z innymi Pomocniczymi Składnicami Meldunkowymi, m. in. "K-1" ul. Zgoda 8 i „K2” przy ul. Emilii Plater. Ich przełożonymi byli: Elżbieta Gross (po wojnie Ostrowska) „Ela" - komendantka OSM - S i mjr Kazimierz Larys ps. Adwokat, Szef Łączności Komendy Okręgu Warszawskiego.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu brał udział młodszy brat Hanny, łącznik Michał Jasiński ps. Michaś (rocznik 1928).
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozu przejściowego w Ożarowie, następnie osadzona w Stalagu XI-B Fallingbostel. W grudniu 1944 roku przeniesiona do Stalagu VI C Oberlangen.
Numer jeniecki:
141731
Awanse:
Awansowana do stopnia kapitana WP (w stanie spoczynku).
Odznaczenia:
Rozkazem Komendy Okręgu Warszawskiego AK nr 31 z 23.09.1944 odznaczona Krzyżem Walecznych. W 2021 roku została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Nazwisko po mężu :
Hanna Dobraczyńska - wyszła za mąż za Powstańca Warszawskiego, Antoniego Dobraczyńskiego ps. Hel (1921-2019), żołnierza batalionu "Gustaw” (kompanie: "Gertruda" i „Anna”).
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), w grobie rodzinnym, kwatera 185, rząd 4, grób 13/14
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, MPW-Pokój Kombatanta, UdsKiOR, FPNP. Informację o śmierci przekazała do Działu Kombatanta p. Hanna Dziarska
Literatura:
Kazimierz Malinowski, Żołnierze łączności walczącej Warszawy, Instytut Wydawniczy PAX
Archiwum Historii Mówionej:
Hanna Maria Dobraczyńska Pseudonim: "Hania", "Mała Hania", "Mała" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

plut. Hanna Jasińska "Mała", "Hanka" (1926-2023). Fot. ze zbiorów rodzinnych Hanny Dobraczyńskiej z Jasińskich, skan wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego, 2022.

plut. Hanna Jasińska "Mała", "Hanka" (1926-2023). Fot. ze zbiorów rodzinnych Hanny Dobraczyńskiej z Jasińskich, skan wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego, 2022.

Nasz newsletter