Data urodzenia:
1922-05-02
Funkcja:
sanitariuszka - drużynowa
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 107 Miejsce: 6
Miejsce urodzenia:
Poznań
Pseudonimy:
"Łucja", "Joanna"
Harcerstwo:
Działalność w harcerstwie rozpoczęła w Chorągwi Wielkopolskiej, a następnie należała do 3 „Czarnej” Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerek, w której pełniła funkcję drużynowej.
Wykształcenie do 1944 r.:
Po maturze na tajnych kompletach Gimnazjum i Liceum im. Juliusza Słowackiego w 1941 r. rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Tajnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich w Warszawie.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 r. skierowana do harcerskiej placówki łączności, podporządkowanej wojskowej służbie nasłuchu telefonicznego na obszar całego kraju. Po zajęciu Warszawy kontynuowała służbę łączności w konspiracji poza Warszawą, a następnie pracowała jako pielęgniarka w Szpitalu Ujazdowskim, opiekując się żołnierzami rannymi w kampanii wrześniowej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - Ul "Wisła" (Chorągiew Warszawska) - Grupy Szturmowe, następnie w Kedywie Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna "Broda 53" - batalion "Zośka" - pluton żeński "Oleńka". Przydział w lipcu 1944 - 1. kompania "Maciek" - drużynowa sekcji żeńskiej. Prowadziła szkolenie sanitarne, brała udział w szkoleniu wojskowym w „Bazie Leśnej” pod Wyszkowem.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 1. kompania "Maciek” - sanitariat
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Odniesione rany:
Ciężko ranna 30.08.1944 r. na Starym Mieście.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (dwukrotnie).
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległa podczas bombardowania w szpitalu polowym przy ul. Miodowej 23. Po wojnie ekshumowana i pochowana wraz z Tadeuszem Braniczem w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek batalionu "Zośka" na Wojskowych Powązkach w Warszawie.
Informacje dodatkowe:
Urodzona w 1922 r. w Poznaniu. Od 1937 r. w Warszawie. Przed wojną czynna w harcerstwie (3 WŻDH - Czarna Trójka). W konspiracji w Szarych Szeregach. W latach 1943-1944 kolporterka i członkini zespołu łączniczek Wydziału Propagandy Bieżącej (WPB) Biura Informacji i Propagandy (BIP) Komendy Głównej ZWZ-AK, kierowanego przez Hannę Hryniewiecką („Marynę”) pod pseudonimem "Łucja". Po roku (wiosną 1944) wcielona do baonu Zośka, przyjmując pseudonim Joanna, objęła drużynę sanitarną w I. kompanii Maciek. W czasie walk na Woli, 8 sierpnia 1944 r., Joanna wraz z Paulinką (Hanna Świerczewska) wyniosły z pola ostrzału ciężko rannego Zagłobę. Za ten czyn obie zostały odznaczone Krzyżem Walecznych. Na Starym Mieście ciężko ranna30 sierpnia, na ul. Długiej Po operacji w szpitalu przy ul. Długiej 21, została przeniesiona do oddziału szpitala przy ul. Miodowej 23. Jej ciężki stan nie pozwalał na przejście kanałami do Śródmieścia. W zbombardowanym i palącym się szpitalu zginęła 2 września 1944 r.
Publikacje:
"Pamiętnik Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego - Powstanie Warszawskie i medycyna", wydanie II, Warszawa 2003 r.