Data urodzenia:
1924-05-09
Miejsce urodzenia:
Sieradz
Imiona rodziców:
Kazimierz - Stanisława z domu Klepa
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu AK - kompania "Lewar"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ciężko ranna - przysypana gruzami.
Losy po Powstaniu:
Wyjechała z miasta z rannymi, następnie przebywała w obozie przejściowym w Pruszkowie (Dulagu 121).
Losy po wojnie:
W 1945 r. rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1948 r. przeniosła się na IV rok studiów do nowo otwartej Akademii Lekarskiej w Szczecinie. W 1951 r. otrzymała dyplom lekarza. Od czasów studenckich pracowała na uczelni, po dyplomie jako asystentka w Klinice Ginekologii i w Zakładzie Higieny. W 1972 r. uzyskała habilitację i została zatrudniona na stanowisku kierownika Zakładu Medycyny Społecznej i Zakładu Epidemiologii PAM. W 1983 r. otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1993 r. zwyczajnego. Jako naukowiec przewodniczyła wielu komisjom, radom i zespołom, głównie w macierzystej PAM. Była organizatorką i uczestniczką licznych zjazdów naukowych i autorką wielu prac opublikowanych w piśmiennictwie polskim i zagranicznym. Wypromowała kilku doktorantów, była opiekunką habilitacji oraz recenzentem nominacji profesorskich.
Nazwisko po mężu:
Halina Pilawska
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal Komisji Edukacji Narodowej. Uhonorowana także Odznaką za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia, Medalem Gloria Medicinae, tytułem "Medicus Nobilis", Kryształowym Sercem PCK oraz Członkostwem Honorowym Polskiego Towarzystwa Higienicznego.
Miejsce śmierci:
Szczecin
Miejsce pochówku:
Cmentarz Centralny w Szczecinie, kwatera 59A, rząd 15, grób 8
Źródła:
Gazeta Lekarska, dr n. med. Mieczysław Chruściel, wspomnienie "Prof. dr hab. Halina Pilawska (1924-2017)", dostęp on-line: https://gazetalekarska.pl
Archiwum Historii Mówionej: