Pseudonim:
"Halina"
Data urodzenia:
1922-08-19
Data śmierci:
2001-11-26
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Antoni - Marianna z domu Brzozowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Warszawski Okręg Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 1. Rejon "Róg" - batalion "Bończa" - przydział nie potwierdzony
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Pańska 112a m.14
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Powiśle - punkt sanitarny ul. Furmańska 12, szpital polowy w kościele Sióstr Wizytek - Krakowskie Przedmieście 34
Szlak bojowy:
Powiśle. Podczas pacyfikacji powstania oddział, w którym służyła Halina Tomasik dostał się w ręce niemieckie. Wszyscy jeńcy mieli zostać rozstrzelani, stali czekając na egzekucję. Halina opowiadała wielu osobom o tych chwilach przed egzekucją: na ulicy zobaczyła biegnącego żołnierza, był słusznej tuszy, biegł ciężko, zdyszany i spocony, krzycząc "Halt" - właśnie przyszedł rozkaz, aby powstańców brać do niewoli, a nie rozstrzeliwać, jak dotychczas. Po wojnie wielokrotnie podkreślała, że niemiecki żołnierz uratował jej życie. Oddział zapędzono do Pruszkowa skąd powstańcy mieli zostać przewiezieni do obozu koncentracyjnego. Halina wraz z koleżanką zdołała z tego transportu uciec.
Losy po wojnie:
Po wojnie Halina Tomasik ukończyła wydział astronomii i pracowała naukowo w obserwatorium. Później przez wiele lat pracowała jako wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, przez jakiś czas pełniła też funkcję prodziekana na Wydziale Architektury Wnętrz.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Halina Tomasik Pseudonim: "Halina" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Halina Tomasik, 1936 r. Zdjęcie ze zbiorów Joanny Sikory.

Halina Tomasik, 1936 r. Zdjęcie ze zbiorów Joanny Sikory.

Nasz newsletter