Pseudonim:
"Juńczyk"
Data urodzenia:
1907-05-09
Data śmierci:
1975-11-23
Funkcja:
łączniczka
Miejsce urodzenia:
Kijów - Podole
Nazwisko panieńskie:
Krzyżańska
Imiona rodziców:
Andrzej - Maria z Zagrobskich
Udział w konspiracji 1939 - 1944:
Organizacja Wojskowa "Wilki", do konspiracji wprowadzona przez późniejszego szefa sztabu Wileńskiego Okręgu AK - ppłk. Lubosława Krzeszowskiego ps. "Ludwik". Po scaleniu OW "Wilki" z ZWZ - AK służyła w szeregach Armii Krajowej.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Kazimierzowska 51
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - Komenda Placu Śródmieście-Południe * (przydział na podstawie zaświadczenia ZBoWiD z 1975 r.)
Odniesione rany:
Lekko ranna od postrzału niemieckiego snajpera oraz ciężko ranna ok. 21.08.1944 r. podczas niemieckiego natarcia (obrzucona granatami i ostrzelana w grupie osób, które schroniły się w budynku przy ul. Madalińskiego 37 (lub 39). Po wydostaniu syna spod ciał zabitych straciła przytomność. Przetransportowana na punkt opatrunkowy w klasztorze Sióstr Niepokalanek przy ul. Kazimierzowskiej, a dzień później umieszczona w szpitalu przy ul. Chocimskiej.
Losy po Powstaniu:
Ranna ewakuowana jako jedna z ostatnich ze szpitala na Chocimskiej. Po upadku Powstania wraz z 7-letnim synem Andrzejem znalazła się w Klasztorze Sióstr Niepokalanek w Szymanowie k/Sochaczewa. W 1945 r. powróciła do Warszawy, jednak jej mieszkanie zostało już w tym czasie zajęte przez nieznane jej osoby, a zakopane w piwnicy rzeczy zastała rozkradzione. 3 sierpnia 1945 r. rozpoczęła pracę jako kierowniczka Kancelarii Najwyższej Izby Kontroli Państwa, niestety pracę przerywa konieczność ponownego leczenia (14 ran i rozstroju nerwowego). Zwolniona w dniu 1 lipca 1947 r. Wraz z synem zamieszkała w mieszkaniu rodziny w al. Szucha. Wkrótce jednak dom został zajęty przez ambasadę ZSRR (obecnie ambasada Ukrainy), w związku z tym Halina Targowska została przeniesiona do sąsiedniego domu (al. Szucha 3/17).
Miejsce śmierci:
Warszawa. Pochowana została w grobie rodzinnym na cmentarzu w Pyrach k/Warszawy, obok symbolicznego grobu męża.
Informacje dodatkowe:
Od 1931 roku żona Stanisława Targowskiego (1893-1945), radcy w Najwyższej Izbie Kontroli Państwa, od 1 maja 1940 r. członka Rady Komendy Organizacji Wojskowej gdzie pełnił funkcję Szefa Działu Gospodarczego, aresztowanego przez Niemców w dniu 4 grudnia 1940 r. , więźnia Pawiaka, KL Auschwitz, KL Gross-Rossen oraz więźnia obozu koncentracyjnego w Dora (Mittelbaum); powieszonego publicznie w marcu 1945 r. za sabotowanie produkcji V2. Matka prof. Andrzeja Stanisława Targowskiego (rocznik 1937) jednego z pionierów informatyki stosowanej w Polsce, głównego projektanta systemu PESEL, autora książki "Informatyka bez złudzeń - wspomnienia"
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Archiwum rodzinne, MPW-ankieta. Zaświadczenie ZBoWiD- Zarząd Okręgu Warszawa, 06.05.1975, zeznanie Haliny Targowskiej przed GłównąKomisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce z dn. 26 marca 1949 r.
Halina Targowska Pseudonim: "Juńczyk" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Halina Targowska z domu Krzyżańska ps. "Juńczyk". Fot. z archiwum rodzinnego Andrzeja Targowskiego.

Halina Targowska z domu Krzyżańska ps. "Juńczyk". Fot. z archiwum rodzinnego Andrzeja Targowskiego.

Halina Targowska z domu Krzyżańska - na zdjęciu w grudniu 1943 roku ze swoim  6-letnim wówczas synem Andrzejem Stanisławem. Fot. z archiwum rodzinnego Andrzeja Targowskiego.

Halina Targowska z domu Krzyżańska - na zdjęciu w grudniu 1943 roku ze swoim 6-letnim wówczas synem Andrzejem Stanisławem. Fot. z archiwum rodzinnego Andrzeja Targowskiego.

Z archiwum rodzinnego Andrzeja Targowskiego.

Z archiwum rodzinnego Andrzeja Targowskiego.

Z archiwum rodzinnego Andrzeja Targowskiego.

Z archiwum rodzinnego Andrzeja Targowskiego.

Z archiwum rodzinnego Andrzeja Targowskiego.

Z archiwum rodzinnego Andrzeja Targowskiego.

Nasz newsletter