Pseudonim:
"Halszka"
Data urodzenia:
1922-09-19
Data śmierci:
2020-06-14
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Rutka k. Warszawy
Imiona rodziców:
Józef - Balbina z domu Gajewska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W okresie konspiracji w ZWZ-AK, zajmowała się kolportażem prasy podziemnej. Od 1942 roku współpracowała z por. Tadeuszem Kajetańskim „Edwardem”. Ukończyła kurs sanitarny w Szpitalu Wolskim przy ul. Płockiej. W 1943 roku, ze względów bezpieczeństwa musiała na kilka miesięcy zaprzestać działalności konspiracyjnej. W lutym 1944 powróciła do współpracy z por. Tadeuszem Kajetańskim.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Chrobry I" - 1. kompania, dowódca por. Tadeusz Kajetański ps. Edward Czarnocki.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Powiśle (szpital do 6.09.1944)
Odniesione rany:
Została lekko ranna odłamkami w prawą rękę na terenie Browarów "Haberbusch i Schiele". Ponownie ranna, tym razem ciężko, na Stawkach. Umieszczona w szpitalu polowym w podziemiach kościoła św. Jacka przy ul. Freta. Po wyjściu kanałami ze Starego Miasta, dzięki pomocy kolegów znalazła się na Powiślu, gdzie umieszczono ją w szpitalu powstańczym przy ul. Drewnianej.
Losy po Powstaniu:
Ewakuowana ze szpitala do Pruszkowa, skąd kierowno Polaków dalej, do obozów na terenie Niemiec. Halinie udało się zbiec z transportu. Została przechowana przez dłuższy czas w Pruszkowie, przez nieznane jej wcześniej osoby, matkę i córkę. Z Pruszkowa wyjechała szukać rodziny do Częstochowy, gdzie odnalazła mamę z siostrami.
Odznaczenia :
Medal Wojska, po raz 1, 2, 3 i 4, (nr krzyża 25701, Londyn, 1948), Krzyż Armii Krajowej (dwukrotnie - nr krzyża 22227 oraz 39403, 1980 rok), Warszawski Krzyż Powstańczy (nr 52-84-17 K).
Nazwisko po mężu:
Kacprowicz - wyszła za mąż za Tadeusza Kacprowicza ps. Grom, żołnierza tego samego oddziału
Miejsce śmierci :
Melbourne, Australia
Miejsce pochówku:
Melbourne, Cmentarz w Kew
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jej ojciec, Józef Stolarski (ur. ok. 1882 roku) zginął w Powstaniu Warszawskim na Woli w egzekucji w Fabryce Franaszka. Jego mogiła znajduje się na Starych Powązkach - kwatera 64, rząd 2, miejsce 1.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Stolarska - Kacprowicz Halina, Kronika Batalionu Chrobry I, archiwum rodzinne p. Izabelli Olszewskiej z domu Kacprowicz.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Halina Stolarska (Kacprowicz)  "Halszka". Fot. ze zbiorów rodzinnych córki, udostępniła p. Izabella Olszewska z domu Kacprowicz.

Halina Stolarska (Kacprowicz) "Halszka". Fot. ze zbiorów rodzinnych córki, udostępniła p. Izabella Olszewska z domu Kacprowicz.

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Stare Miasto, 11-13.08.1944, Ogród Krasińskich. Łączniczki i sanitariuszki z batalionu "Chrobry I" w czasie przerwy w ćwiczeniach na terenie Ogrodu Krasińskich. Od lewej: częściowo widoczna Irena Korzeniowska, Danuta Kamińska "Ewa", z profilu bliżej "Ewy" - Krystyna Zapaśnik "Krystyna"; z najwyżej uniesioną głową - Halina Stolarska (Kacprowicz)  "Halszka", druga z profilu - "Jula"; pod podniesioną ręką pchor. Jerzego Kempki. "Garbatego" - "Iga". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/8648 i MPW-IN/8690. Autorem zdjęcia jest Zygmunt Sowiński "Ostoja".

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Stare Miasto, 11-13.08.1944, Ogród Krasińskich. Łączniczki i sanitariuszki z batalionu "Chrobry I" w czasie przerwy w ćwiczeniach na terenie Ogrodu Krasińskich. Od lewej: częściowo widoczna Irena Korzeniowska, Danuta Kamińska "Ewa", z profilu bliżej "Ewy" - Krystyna Zapaśnik "Krystyna"; z najwyżej uniesioną głową - Halina Stolarska (Kacprowicz) "Halszka", druga z profilu - "Jula"; pod podniesioną ręką pchor. Jerzego Kempki. "Garbatego" - "Iga". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/8648 i MPW-IN/8690. Autorem zdjęcia jest Zygmunt Sowiński "Ostoja".

Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Stare Miasto, 11-13.08.1944, Ogród Krasińskich. Łączniczki i sanitariuszki z batalionu "Chrobry I" w czasie przerwy w ćwiczeniach na terenie Ogrodu Krasińskich.  Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/8691. Autorem zdjęcia jest Zygmunt Sowiński "Ostoja".

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Stare Miasto, 11-13.08.1944, Ogród Krasińskich. Łączniczki i sanitariuszki z batalionu "Chrobry I" w czasie przerwy w ćwiczeniach na terenie Ogrodu Krasińskich. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/8691. Autorem zdjęcia jest Zygmunt Sowiński "Ostoja".

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Stare Miasto, 11-13 sierpnia 1944 r.,  Ogród Krasińskich.  Łączniczki, sanitariuszki i żołnierze batalionu "Chrobry I" w czasie wykładu o broni. Od lewej: z pistoletami strz. Bronisław Borowski; "Słowik", kpr. "Gajda"; Danuta Kamińska "Ewa" (zamordowana przez Niemców 2.09. w szpitalu przy ul. Długiej 7)  ; stoi st. strz. "Leń"; leżą Halina Stolarska "Halszka", Krystyna Zapaśnik"Krystyna". Z rękami pod głową leży NN,  za nią   Jga", "Jula" i "Iza". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/7158. Autorem zdjęcia jest Zygmunt Sowiński "Ostoja".

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Stare Miasto, 11-13 sierpnia 1944 r., Ogród Krasińskich. Łączniczki, sanitariuszki i żołnierze batalionu "Chrobry I" w czasie wykładu o broni. Od lewej: z pistoletami strz. Bronisław Borowski; "Słowik", kpr. "Gajda"; Danuta Kamińska "Ewa" (zamordowana przez Niemców 2.09. w szpitalu przy ul. Długiej 7) ; stoi st. strz. "Leń"; leżą Halina Stolarska "Halszka", Krystyna Zapaśnik"Krystyna". Z rękami pod głową leży NN, za nią Jga", "Jula" i "Iza". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/7158. Autorem zdjęcia jest Zygmunt Sowiński "Ostoja".

Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Fot. ze zbiorów rodzinnych córki, udostępniła p. Izabella Olszewska z domu Kacprowicz.

Fot. ze zbiorów rodzinnych córki, udostępniła p. Izabella Olszewska z domu Kacprowicz.

Nasz newsletter