Data urodzenia:
1927-06-10
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Henryk - Regina domu Rosenblik [lub Rozenblik]
Adres zamieszkania przed wojną:
Warszawa, ul. Grójecka u zbiegu z Włodarzewską. W 1940 r. nastąpiła przeprowadzka do utworzonego przez Niemców getta warszawskiego.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa Bojowa "Krybar” - III zgrupowanie "Konrad" - 2. kompania - pluton "Rafałki" - ochotniczka, dołączyła w pierwszych godzinach Powstania.
Losy po wojnie:
Była znanym i wysoko cenionym operatorem dźwięku. Przez 55 lat pracowała w Wytwórni Filmów Dokumentalnych przekształconej następnie w Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) - lata 1952 - 2007. Udźwiękowiła ponad 20 filmów fabularnych, w tym „Eroicę” Andrzeja Munka, „Zezowate szczęście", "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego, „Pierwszy dzień wolności” w reż. Aleksandra Forda oraz ponad 200 filmów dokumentalnych oraz niezliczone wydania Polskiej Kroniki Filmowej. Współpracowała z Marcelem Łozińskim, Andrzejem Chodakowskim, Andrzejem Zajączkowskim, Andrzejem Piekutowskim i Robertem Glińskim. Wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Odznaczenia :
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi
Nagrody:
Za całokształt osiągnięć artystycznych w 2010 roku otrzymała prestiżową nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Nazwisko po mężu:
Halina Paszkowska - Turska - wyszła za mąż za Mariana Turskiego, historyka i dziennikarza, od 1958 kierownika działu historycznego tygodnika „Polityka”, przewodniczącego Rady Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin". Ich córką jest flecistka Joanna Turska.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Pochodziła z zasymilowanej rodziny żydowskiej. Ojciec pracował w branży hydraulicznej, matka była asystentką dr. Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto. W czasie okupacji zmuszona z rodzicami zamieszkać wewnątrz utworzonego przez Niemców w Warszawie getta (w rejonie Nowolipia). Przed likwidacją getta udało się rodzinie przedostać na stronę aryjską ( początkowo do rodziny ojca do Staszowa, a gdy zagłada dotarła również do tego miasteczka, rodzina rozproszyła się, by odnaleźć się w stolicy. Matka wojny nie przeżyła.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, fot. z okresu Powstania Warszawskiego - MPW-zbiory, nekrolog w prasie, data emisji 30.03.2017
Publikacje:
Wspomnienia Haliny Paszkowskiej w III tomie „Losy żydowskie. Świadectwo żywych. Warszawa 2006„. Artykuł ”Spodnie łączniczki - Wspomnienia Haliny Paszkowskiej„ Tygodnik ”Polityka„ 08.08.2014, wspomnienie o Halinie Paszkowskiej -Turskiej, autor: Antony Polonsky, GW - ”Magazyn Stołeczny”, 9.06.2017 r. str. 22
Uwagi:
Nazwisko rodowe: Penczyna
Archiwum Historii Mówionej: