Pseudonim:
„Grażyna”
Data urodzenia:
1928-05-04
Data śmierci:
-
Funkcja:
sanitariuszka i łączniczka
Miejsce urodzenia :
Stołpce
Imiona rodziców :
Kazimierz - Emilia
Wykształcenie do 1944 roku :
Przed wojną ukończyła V klasę szkoły powszechnej w Baranowiczach. W Warszawie uczęszczała do szkoły powszechnej przy ul. Kruczej 21 i do tajnego gimnazjum Haliny Gepnerówny przy ul. Moniuszki 8. W latach 1941-1944 uczęszczała do Prywatnej Szkoły Chemicznej Pelagii Szymonikowej przy ul. Górskiego 3, jednocześnie na komplety gimnazjalne prowadzone przez profesorów gimnazjum Słowackiego, tam też zrobiła małą maturę.
Okres okupacji, adres zamieszkania przed Powstaniem:
W nocy z 31 października na 1 listopada 1939 r. koło Białegostoku przeszła z matką przez zieloną granicę. W Warszawie zamieszkała przy ul. Górskiego 5.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon "Ratusz" - WSK (Wojskowa Służba Kobiet). Od października 1943 r. (zaprzysiężona w 1944 r.) służyła jako sanitariuszka patrolu sanitarnego 3 Rejonu „Ratusz” pod dowództwem Zofii Bratkowskiej ps. „Doktor Barbara”. Odbyła liczne szkolenia sanitarne.
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Warszawa ul. Noakowskiego.

27 lipca i ponownie 1 sierpnia rano stawiła się w miejscu koncentracji przy ul. Noakowskiego. 1 sierpnia otrzymała rozkaz przeniesienia meldunku na pl. Dąbrowskiego, gdzie pozostała w oddziale WSK Warszawa Śródmieście dowodzonym przez Janinę Płoską ps. „Rakieta”.

Oddział :
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon "Ratusz" - WSK (Wojskowa Służba Kobiet) - oddział dowodzony przez Janinę Płoską ps. „Rakieta”. Służyła w punkcie sanitarnym na pl. Dąbrowskiego 2/4. Po zbombardowaniu punktu sanitarnego 5 sierpnia została przeniesiona do szpitala w gmachu PKO przy ul. Jasnej 9. Po zbombardowaniu szpitala 4 września przeszła do Komendy 3 Rejonu przy ul. Piusa XI, była łączniczką mjr. Władysława Brzezińskiego ps. „Ratusz”.
Szlak bojowy :
Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu :
Po Powstaniu 4 października wyszła z Warszawy z rodzicami do obozu przejściowego w Ursusie, skąd została wywieziona do obozu w Szczakowej, a następnie w Erfurt. Pracowała w fabryce pocisków w Münchenbernsdorfie w Turyngii. 14 kwietnia została wyzwolona przez armię gen. Pattona.
Losy po wyzwoleniu :
Wyjechała do Mengkofen, w polskim liceum w Ratyzbonie ukończyła I klasę. W październiku 1946 r. wróciła do Polski.
Losy po wojnie :
Po wojnie ukończyła Wydział Farmaceutyczny Akademii Medycznej w Warszawie (1951), jest profesorem nauk farmaceutycznych. Była kierownikiem Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii, dyrektorem Instytutu Nauki o Leku i dziekanem Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej.
Nazwisko po mężu:
Halina Strzelecka
Źródła:
Zaświadczenie PUR, oświadczenie świadka (por. Zofii Bratkowskiej – Szklarskiej "dr. Barbary"), notatka biograficzna w oprac. dr. Macieja Białeckiego - Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, dokumenty i fotografie ze zbiorów rodzinnych prof. Haliny Strzeleckiej z d. Dziatko
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. ze zbiorów rodzinnych prof.  Haliny Strzeleckiej z d. Dziatko

Fot. ze zbiorów rodzinnych prof. Haliny Strzeleckiej z d. Dziatko

Fot. ze zbiorów rodzinnych prof.  Haliny Strzeleckiej z d. Dziatko

Fot. ze zbiorów rodzinnych prof. Haliny Strzeleckiej z d. Dziatko

Fot. ze zbiorów rodzinnych prof.  Haliny Strzeleckiej z d. Dziatko

Fot. ze zbiorów rodzinnych prof. Haliny Strzeleckiej z d. Dziatko

Fot. ze zbiorów rodzinnych prof.  Haliny Strzeleckiej z d. Dziatko

Fot. ze zbiorów rodzinnych prof. Haliny Strzeleckiej z d. Dziatko

DP (Displaced Persons) Identification Card. Ze zbiorów rodzinnych prof.  Haliny Strzeleckiej z d. Dziatko

DP (Displaced Persons) Identification Card. Ze zbiorów rodzinnych prof. Haliny Strzeleckiej z d. Dziatko

Zaświadczenie Państwowego Urzędu Repatriacyjnego. Ze zbiorów rodzinnych prof.  Haliny Strzeleckiej z d. Dziatko

Zaświadczenie Państwowego Urzędu Repatriacyjnego. Ze zbiorów rodzinnych prof. Haliny Strzeleckiej z d. Dziatko

Oświadczenie świadka (por. <a href =  zofia-bratkowska,4338.html> Zofii Bratkowskiej – Szklarskiej "dr. Barbary").</a>  Ze zbiorów rodzinnych prof.  Haliny Strzeleckiej z d. Dziatko

Oświadczenie świadka (por. Zofii Bratkowskiej – Szklarskiej "dr. Barbary"). Ze zbiorów rodzinnych prof. Haliny Strzeleckiej z d. Dziatko

Nasz newsletter