Pseudonim:
"Grażyna"
Data urodzenia:
1922-02-02
Data śmierci:
1944-09-24
Funkcja:
łączniczka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 77 Miejsce: 68
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Ludomir - Bogna
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna "Broda 53" - batalion "Zośka" - żeński pluton "Oleńka", następnie 2. kompania "Rudy”. W czerwcu i lipcu 1944 uczestniczyła w szkoleniu terenowym w lasach pod Wyszkowem (akcja "Par I" i "Par II").
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 2. kompania "Rudy”
Szlak bojowy:
Wola - Kampinos - Żoliborz - kanały - Stare Miasto - ul. Bielańska-Senatorska - Ogród Saski - ul. Zielna ("przebicie") - Śródmieście - Górny Czerniaków
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Wzięta do niewoli 23.09.1944 na Górnym Czerniakowie, przeprowadzona przez Al. Szucha do kościoła św. Wojciecha przy ul. Wolskiej, i tam zamordowana przez Niemców. Jej ciała po wojnie nie odnaleziono, symboliczna mogiła znajduje się na Wojskowych Powązkach, obok kwatery batalionu "Zośka" (A 20).
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Grażyna Zasacka "Grażyna" (1922-1944) Fot. AR MPW

Grażyna Zasacka "Grażyna" (1922-1944) Fot. AR MPW

Nasz newsletter