Data urodzenia:
1903-02-16
Miejsce urodzenia:
Błędów powiat Grójec
Imiona rodziców :
Jan - Maria [inne wersje: Marianna] z domu Rej
Przebieg służby wojskowej :
Prawdopodobnie służbę wojskową odbywał w Modlinie
Udział w kampanii wrześniowej 1939 :
Po wybuchy wojny uczestniczył w walkach obronnych we wrześniu 1939 roku, jednak brak bliższych danych na temat przydziału
Udział w konspiracji 1939 -1944:
W konspiracji od października 1939 roku, początkowo w Związku Walki Zbrojnej, następnie następnie w Polskiej Armii Ludowej (PAL) - brygada "Odwet". W jego mieszkaniu na ul. Twardej odbywały się spotkania organizacyjne oraz rozdział prasy konspiracyjnej.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Twarda 55 m 16
Szlak bojowy :
Ochota, następnie Śródmieście Północ - Śródmieście Południe.
Po przedarciu się z zachodniej części Ochoty do Śródmieścia walczył w rejonie ulic: Krucza - Piusa XI (obecnie ul. Piękna) - aż do kapitualcji.
Losy po Powstaniu :
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Wcześniej w mieszkaniu na Twardej zniszczył posiadane dokumenty z okresu Powstania. Po kapitulacji wywieziony na roboty do Niemiec. Zatrudniony przymusowo w zakładach Bergmann-Elektricitäts-Werke AG w Berlinie.
Losy po wojnie:
Z obozu powrócił do kraju wiosną 1945 roku. W tym czasie, jego żona i córka były przekonane, że Franciszek nie żyje, gdyż taką informację przekazała im łączniczka z jego oddziału ps. „Róża” (tożsamość nieustalona). Po wojnie rodzina utraciła 70-metrowe mieszkanie własnościowe na ul. Twardej, otrzymując w zamian przydział do lokalu 30-metrowego. Pracował jako krawiec w „Modzie Polskiej".
Miejsce pochówku :
Cmentarz Bródnowski w Warszawie
Informacje dodatkowe:
W czasie wojny Franciszek Malczewski "Supeł" ukrywał w swoim mieszkaniu Izaaka Elsnera oraz niósł pomoc przebywającym w getcie warszawskim rodzicom Izaaka (głównie pomoc zaopatrzeniową). Za tę działalność wraz z córką Alicją został po wojnie uhonorowany przez rząd izraelski.
Źródła:
UdsKiOR - kopia dokumentacji z zasobu ZBoWiD, zaliczony okres służby w "ruchu oporu" - X 1939 do X 1944 - 5 lat i 1 miesiąc, zaświadczenie wystawione przez Zarząd Główny ZBoWiD potwierdzające służbę w ZWZ- AK, a następnie PAL oraz udział w Powstaniu Warszawskim z dn 16 III 1970 r. Oświadczenia świadków:
Feliksa Majera ps. Farys oraz
Edwarda Winiarka ps. "Niedźwiedź". MPW-ankieta, materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta MPW, archiwum rodzinne córki, p. Alicji Drzał
Uwagi :
W dokumentach spotykane trzy daty urodzenia - 16.02.1903, 16.03.1903 oraz 16.04.1903. Data urodzenia zgłoszona przez córkę - 16 lutego 1903