Pseudonim:
"Elka", "Maria"
Data urodzenia:
1924-04-19
Data śmierci:
2006-01-04
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Feliks - Antonina z domu Sobczyńska
Wykształcenie do 1944 r. :
W 1939 roku ukończyła 7-klasową Szkołę Powszechną nr 139 przy ul. Młynarskiej 2.
Harcerstwo:
Harcerka szczepu 56, po kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 r. uczestniczyła w akcji "Harcerze-Żołnierzom" nosząc do Szpitala Ujazdowskiego żywność i materiały opatrunkowe pochodzące ze zbiórek.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - POS „Jerzyki” (Powstańcze Oddziały Specjalne) - w konspiracji od 1941 roku, wprowadzona przez Stefana Dobrowolskiego ps. Orzeł, Jerzego Staworzyńskiego ps. Szatan i Zdzisława Pajewskiego ps. Zych. Pełniła służbę jako łączniczka w plutonie Michała Panasika „Szczęsnego" na Woli, Kole, Żoliborzu i Śródmieściu.
Oddział:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej
Szlak bojowy:
Wola - Koło do 8.08.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z miasta z ludnością cywilną. Udało jej się zbiec z transportu do obozu w Auschwitz, pracowała w szpitalu w Grodzisku Mazowieckim.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę 1939–1945, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, Odznaka Grunwaldzka, Odznaka Pamiątkowa „Akcji Burza”, Srebrna Odznaka Honorowa Związku Inwalidów Wojennych RP.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, archiwum rodzinne - kopie dokumentów udostępnił p. Piotr Szczerbiak, w tym: relacja Feliksy Szczerbiak, Oświadczenia świadków: Pajewski Zdzisław ps. Zych, Dobrowolski Stefan ps. Orzeł.
Feliksa Szczerbiak Pseudonim: "Elka", "Maria" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter