Pseudonim:
"Szczęsna"
Data urodzenia:
1910-11-06
Data śmierci:
1981-11-10
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Wołyń
Imiona rodziców:
Jan - Paulina z domu Adamczewska
Wykształcenie i praca do 1939 r.:
Po ukończeniu szkoły powszechnej w latach 1934-1936 uczestniczyła w kursie pielęgniarskim we Lwowskiej Szkole Pielęgniarstwa. W 1937 r. podjęła pracę w charakterze pielęgniarki w Szpitalu Powszechnym we Lwowie.
Okres okupacji niemieckiej i działalność konspiracyjna 1939-1944:
Po wybuchu wojny przedostała się do Warszawy i do 1941 r. zajmowała się prywatną praktyką pielęgniarską. W latach 1942-1944 pracowała w Szpitalu Maltańskim, gdzie zetknęła się bezpośrednio z działalnością konspiracyjną w Armii Krajowej. Przyjęła pseudonim ,,Szczęsna". Uczestniczyła w szkoleniach i szkoliła sanitariuszki i pielęgniarki.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa Bojowa "Krybar" - III zgrupowanie "Konrad" - 3 kompania
Szlak bojowy:
Powiśle do 6 września 1944 r. - placówki lecznicze przy Smulikowskiego 1, w gmachu Ubezpieczalni, ul. Tamka 3, w budynku firmy Alfa-Laval
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania wywieziona wraz z ludnością Warszawy do obozu Bergen-Belsen
Losy po wojnie:
W 1945 r. po powrocie do zrujnowanej Warszawy natychmiast podjęła pracę w Państwowym Szpitalu Klinicznym przy ul. Oczki 6. W 1950 r. zdała egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjną i otrzymała prawo wykonywania zawodu pielęgniarki. Ponadto podjęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla pracujących i w 1957 r. mając 47 lat uzyskała świadectwo dojrzałości. Interesowała się psychologią i pedagogiką. Rozpoczęła studia na Uniwersytecie Powszechnym Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. W latach 1955-1964 przyjęła obowiązki pielęgniarki w Higienie Szkolnej przy ul. Leszno 17 w Warszawie, a w latach 1964 - 1969 w Dziale Konsultacyjnym Wojewódzkiej Przychodni Higieny Szkolnej w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy nr 2. Od 18 maja 1969 r. do odejścia na emeryturę pracowała jako pielęgniarka w Przychodni Obwodowej przy ul. Erazma Ciołka.
Odznaczenia:
Medal za Warszawę, Medal Zwycięstwa i Wolności , Odznaka Grunwaldzka
Informacje dodatkowe:
Urodziła się 6 listopada 1910 r. w niezamożnej rodzinie, we wsi Chliwne w powiecie kostopolskim, gmina bereźnowska. Była aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Przez kilka lat część swojej skromnej pensji przeznaczała na odbudowę stolicy. Niemal do ostatnich lat życia uczestniczyła w działalności Koła Kombatantów ,,Krybar". Partycypowała finansowo w składkach na fundusz odbudowy pomnika Powstańców z Powiśla (płyta ta obecnie znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim). Zmarła 10 listopada 1981 r. W styczniu 1982 r. została wpisana w poczet Patronek Medycznego Studium Zawodowego nr 1 im. "Pielęgniarek Warszawy" w Warszawie przy ul. Parkowej 23.
Publikacje:
Bożena Urbanek: "Pielęgniarki i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim w 1944 r." Warszawa 1988. PWN
Publikacje internetowe:
Biogram Feliksy Burzyńskiej i materiały Centralnego Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego na stronach „Wirtualnego Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego"
Feliksa Burzyńska Pseudonim: "Szczęsna" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zaświadczenie upoważniające do wykonywania zawodu pielęgniarki - 1953. Źródło: <i>www.wmpp.org.pl</i>

Zaświadczenie upoważniające do wykonywania zawodu pielęgniarki - 1953. Źródło: www.wmpp.org.pl

Fot.:Wirtualne Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego<i>www.wmpp.org.pl</i>

Fot.:Wirtualne Muzeum Pielęgniarstwa Polskiegowww.wmpp.org.pl

Nasz newsletter