Eugeniusz Karol Pawłowski

Pseudonim:
"Pawełek"
Data urodzenia:
1916-03-21
Data śmierci:
1966-05-01
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Czerniowce (Rumunia).
Imiona rodziców:
Mateusz - Karolina
Wykształcenie do 1939 r.:
Po zdaniu matury ukończył dwa lata Akademii Handlowej w Poznaniu.
Przebieg służby wojskowej do 1939 r.:
Ukończył dywizyjny kurs podchorążych rezerwy przy 57. Pułku Piechoty Wielkopolskiej Karola II Króla Rumunii, w okresie od 21 września 1937 r. do 30 sierpnia 1938 r. z wynikiem dostatecznym. Uzyskał tytuł podchorążego rezerwy.
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. walczył w rejonie Kutna - przydział nieznany.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 r. - żołnierz Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, przydzielony do baterii por. "Kuby" w 7. pułku piechoty AK "Garłuch". Uczestniczył w szkoleniu, magazynowaniu broni i akcjach bojowych. W 1943 r. za akcję na wartownię niemiecką przy ul. Puławskiej odznaczony Krzyżem Walecznych po raz pierwszy, w tym samym roku awansowany do stopnia podporucznika.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuby" - pododcinek mjr. "Zawiszy" (Tadeusz Izydor Grzeszczyński), następnie odcinek "Sosny" - I batalion KB "Nałęcz"
Odniesione rany:
Ranny 15 sierpnia 1944 r., niezdolny do dalszej walki; z rozpoznaniem "złamanie dwóch kości śródręcza, zwichnięcie stawu barkowego i potłuczenie, wstrząs nerwowy" umieszczony w szpitalu polowym "Pod Krzywą Latanią" przy ul. Podwale 25.
Szlak bojowy:
Stare Miasto do 2.09.1944 r. - wyszedł z ludnością cywilną, trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121), skąd udało mu się zbiec do Milanówka, a następnie do Częstochowy, gdzie przebywał do przejścia frontu w styczniu 1945 r.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę 1939-1945, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945
Losy po wojnie:
Po wojnie pracował w Zakładach Przemysłu Metalowego im. H. Cegielskiego w Poznaniu.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Eugeniusz Pawłowski "Pawełek". Fot. archiwum rodzinne.

Eugeniusz Pawłowski "Pawełek". Fot. archiwum rodzinne.

Fot. archiwum rodzinne.

Fot. archiwum rodzinne.

Fot. archiwum rodzinne.

Fot. archiwum rodzinne.

Nasz newsletter