Pseudonim:
"Nun"
Data urodzenia:
1919-06-20
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
stopień:
kapral - plutonowy
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Anna
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od przełomu 1943/1944 roku w składzie Centrali Zaopatrzenia Terenu (CZT) podległej V Oddziałowi KG AK i Kedywowi KG AK. Awansowany do stopnia kaprala - starszeństwo z dn. 20.12.1943.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa, ul. Gumińska 3
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Po pobraniu broni z magazynu przy ul. Pańskiej 3 przyjechał w kolumnie samochodowej na miejsce koncentracji na ul. Mireckiego (Wola)
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Czata 49" - pluton ppor. "Ruskiego" (Mariana Mieczysława Czarneckiego)
Szlak bojowy:
Wola - Stawki - Stare Miasto. Uczestniczył w walkach plutonu w rejonie ul. Okopowej (natarcie na budynek przy ul. Okopowej nr 22, Okopowa nr 26 i 28.) oraz w walkach w rejonie Stawek (12.08.1944)
Odniesione rany:
Ciężko ranny 13.08.1944 r. podczas ostrzału z granatników kwater batalionu przy ul. Franciszkańskiej 12. Przeniesiony do szpitala Jana Bożego
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarł na skutek odniesionych ran - Szpital Jana Bożego
Odznaczenia i awanse:
Odznaczony Krzyżem Walecznych (wniosek odznaczeniowy z 17.08.1944 r. z uzasadnieniem dowódcy: "W akcjach plutonu ppor. "Ruskiego" od 9-13 VIII odznaczył się bezprzykładną dzielnością w wielu akcjach.") oraz awansowany do stopnia plutonowego (wniosek awansowy z dnia 17.08.1944 r. podpisany przez dowódcę batalionu mjr. "Witolda")
Źródła:
Wspomnienia Czesława Olosa "Jastrzębca" msp, AAN, akta Romualda Śreniawy-Szypiowskiego, wspomnienie opublikowane w: "Relacje i wspomnienia żołnierzy batalionu Armii Krajowej "Czata 49" - w zasobie Archiwum Akt Nowych"; autor Bartosz Nowożycki. Wnioski awansowe i odznaczeniowe batalionu "Czata 49". Polski Czerwony Krzyż - kartoteka ogólna (po wojnie poszukiwany za pośrednictwem PCK przez narzeczoną).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter