Pseudonim:
"Ewa"
Data urodzenia:
1921-07-20
Data śmierci:
-
Funkcja:
łączniczka, korespondentka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Orla, pow. Koźmin
Imiona rodziców:
Franciszek - Stanisława z domu Becker
Udział w konspiracji 1939-1944:
Delegatura Rządu na Kraj - Organizacja Ziem Zachodnich "Ojczyzna" ("Omega")
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Łukasiński" - redakcja "W walce"
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - od 13 października 1944 r. obóz szpitalny w Zeithain, Stalag IV-B Mühlberg, w styczniu 1945 roku skierowana do pracy przymusowej w fabryce AEG w Bautzen (Budziszyn - filia Stalagu IV A) - do kwietnia 1945.
Numer jeniecki:
299795
Losy po wojnie:
W 1945 roku powróciła do kraju. Następnie wyemigrowała do Szwecji. Prezes Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych w Szwecji.
Źródła:
PCK kartoteka na podst. hist. choroby w archiwach PCK
Nazwisko po mężu:
Eugenia Kolbusz - Trzcińska
Informacje dodatkowe:
Studentka, członkini organizacji „Ojczyzna-Omega”, wysiedlona do Warszawy w 1940 r.; była sekretarką zastępcy Delegata Rządu na Okręg Śląski; w czasie Powstania Warszawskiego znalazła się na Starym Mieście i dołączyła do zespołu redakcyjnego dziennika Batalionu im. W. Łukasińskiego „W Walce”; 1.09. przeszła kanałami do Śródmieścia; po kapitulacji Powstania została wywieziona do obozu jenieckiego;
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter