Data urodzenia:
1923-08-16
Funkcja:
z-ca komendanta szpitala polowego
Imiona rodziców:
Walerian - Weronika
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - IV zgrupowanie "Gurt" - Szpital Polowy ul. Złota 22
Dzielnica:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wraz z koleżankami wyszła z Warszawy 10.10.1944. Mimo zaświadczenia PCK, zawrócone przez Niemców na Dworzec Zachodni. Skierowane do Pruszkowa, dotarły do Skierniewic, a następnie do Łowicza. W styczniu 1945 r. wróciła na rowerze do Warszawy.
Losy po wojnie:
Długoletni pracownik central handlu zagranicznego CEKOP i BUDIMEX.
Nazwisko po mężu:
Elżbieta Naruszewiczówna - Koperska
Odznaczenia:
Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny oraz innymi.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach - Panteon Żołnierzy Polski Walczącej.
Informacje dodatkowe:
Córka zawodowego wojskowego. W Warszawie od 1939 r. Harcerka 22 WDH - "Szare Szeregi". W czasie okupacji uczennica gimnazjum. W konspiracji odbyła przeszkolenie sanitarne, wojskowe. Uczestniczyła w kilkudniowych obozach w lasach w Izabelinie, Józefowie, Radości. (przygotowania wojskowe) Przeszkolenia sanitarne odbywała w szpitalach. Dziewczęta z jej drużyny miały długo trwające szkolenia w szpitalu Dzieciątka Jezus. Elżbieta przeszła dwutygodniowy kurs sanitarny w Szpitalu Ujazdowskim. Ordynatorem był wtedy doktor pułkownik Będkowski ( ps. „Dziki”).
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, nekrolog prasowy, GW, data emisji 07-02-2015 (uwaga!, w nekrologu błędnie jako Nabuszewiczówna), "Powstaniec Warszawski" Biuletyn Informacyjny Związku Powstańców Warszawskich, nr 4 (94) 2018, str. 114 - Odeszli na Wieczną Wartę
Archiwum Historii Mówionej: