Data urodzenia:
1923-06-10
Numer legitymacji AK:
513
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Wacław - Helena z domu Bielszewska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W latach okupacji niemieckiej była instruktorką w Szarych Szeregach i równocześnie referentem łączności WSK (Wojskowa Służba Kobiet) V Obwodu (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej.
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - batalion łączności - OSM-"S" (Okręgowa Składnica Meldunkowa) - komendantka Składnicy.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe - kanały - Mokotów - kanały - Śródmieście Południe. 1 sierpnia 1944 r., przed godziną "W", zorganizowała Okręgową Składnicę Meldunkową "S" w kamienicy w Al. Jerozolimskich 17. W nocy 5/6 sierpnia jako pierwsza przeszła kanałami na odcięty Mokotów i nawiązała kontakt z jego dowództwem. Od powrotu do Śródmieścia kierowała "łącznością specjalną" (kanałową), organizując ze swoich łączniczek patrole kanałowe utrzymujące łączność pomiędzy Śródmieściem Południe a Mokotowem.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozu Bergen-Belsen, później kobiecego Oflagu IX C Molsdorf.
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu wyjechała do Francji. Była oficerem łącznikowym do spraw Armii Krajowej w Paryżu oraz członkiem Komisji Weryfikacyjnej AK na terenie Francji, Belgii i Holandii. W Paryżu poślubiła Zygmunta Ostrowskiego - oficera sztabu płk. Augusta Emila Fieldorfa - uczestnika walk 51. Pułku Strzelców Kresowych im. Giuseppe Garibaldiego w okolicach Brzeżan (1939) i 1. Dywizji Grenadierów Polskich we Francji (1940). Powróciła do kraju. W 1954 r. zadebiutowała jako pisarka. Była autorką wierszy i piosenek dla dzieci, pisała sztuki dla teatrów kukiełkowych i słuchowiska dla Polskiego Radia. W 1955 r. została przyjęta do ZAIKS-u, a w roku 1965 do Związku Literatów Polskich. Dopiero po latach powróciła w swej twórczości do lat okupacji i Powstania Warszawskiego. W 1974 r. otrzymała Nagrodę "Polityki" w dziedzinie Pamiętników za książkę "W Alejach spacerują "Tygrysy". Sierpień - wrzesień 1944". Działała Społecznie w Komisji Historii Kobiet w Walce o Niepodległość oraz w Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w I i II kadencji.
Nazwisko po mężu:
Elżbieta Ostrowska
Odznaczenia:
Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Źródła :
Muzeum Powstania Warszawskiego, MPW-zbiory, P/6185/08. Ilustracje: Fotografia z obozu jenieckiego w Fallingbostel XI B. 0.1705 ppor. Jadwiga Śledzińska-Lidzka "Julitta" - BIP, 0.1737 ppor. Elżbieta Gross - Ostrowska "Ela" - komendantka Okręgowej Składnicy Meldunkowej - ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/4451
Wybrana bibliografia:
"W Alejach spacerują "Tygrysy". Sierpień - wrzesień 1944" (PIW, Warszawa 1973), "... a wolność była wśród drutów: Oflag IX C Molsdorf... (PIW, Warszawa, 1991), "Kanały: z tajemnic powstańczej Warszawy: łączność dowodzenia i ewakuacje na trasach południowych (Askon, Warszawa, 2003), "Miecz wzniesiesz albo tarczę, Warszawa 1939-1944" (First Business College, Warszawa, 1994). Współautorka pozycji: "Powstanie Warszawskie - służby w walce" oraz "Słownika Kobiet - uczestniczek walk o niepodległość Polski 1939-1945".