Pseudonim:
"Bończa"
Data urodzenia:
1912-05-17
Data śmierci:
1944-09-06
Funkcja:
dowódca batalionu
Stopień:
Oficer służby stałej kawalerii - podporucznik (1935), porucznik (1939), rotmistrz (24.08.1944)
Miejsce urodzenia:
Kraków
Imiona rodziców:
Michał - ...
Służba wojskowa do 1939 r.:
Po ukończeniu w 1935 r. Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, w stopniu podporucznika kawalerii dowodził plutonem w 2. szwadronie szkolnym 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich w Poznaniu.
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. w stopniu porucznika był oficerem Ośrodka Zapasowego pułku w Kraśniku. Walczył pod Biłgorajem, a po rozformowaniu jednostki przedostał się do Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od października 1939 r. - oficer Służby Zwycięstwu Polski w Warszawie. W listopadzie rozpoczął formowanie oddziału, który stanowił główny trzon pułku kawalerii w Korpusie Zachodnim, formacji tworzonej od 1942 r. przez Armię Krajową, z przesiedlonych mieszkańców Wielkopolski i Pomorza. Pełnił funkcję zastępcy dowódcy Zgrupowania Kawalerii Obszaru Zachodniego AK i 7. psk. Równocześnie od 1941 r. uczestniczył w organizacji oddziału w Okręgu Warszawa-Miasto ZWZ, który po reorganizacji, w 1942 r. przemianowany został na I zgrupowanie 1. Rejonu I Obwodu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. W zgrupowaniu pełnił funkcję zastępcy dowódcy, początkowo por. "Paragrafa" (NN), następnie rtm. "Zaręby" (Romuald Radziwiłowicz), a po jego odejściu - por. "Kaszuba" (NN). Po, do dziś niewyjaśnionej śmierci "Kaszuba", objął dowodzenie zgrupowaniem. Przydział w lipcu 1944 r. Warszawski Okręg Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 1. Rejon "Róg" - I zgrupowanie (batalion) "Bończa" - dowódca.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Bończa" - dowódca, po przejściu kanałami do Śródmieścia, ze względu na niewyleczoną ranę - zdał dowodzenie batalionem.
Odniesione rany:
Ranny w nogę 27.08.1944 r., po zdaniu dowodzenia od początku września 1944 r. przebywał w swoim mieszkaniu na Powiślu.
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (dwukrotnie).
Awanse:
Awansowany do stopnia rotmistrza służby stałej kawalerii, rozkazem Dowódcy Grupy "Północ" z 24 sierpnia 1944 r.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Ciężko ranny - postrzelony w płuco i brzuch - przy barykadzie Pierackiego - Nowy Świat - Chmielna, podczas ewakuacji oddziałów powstańczych z Powiśla. Przeniesiony do Szpitala Polowego przy ul. Chmielnej 34, gdzie wkrótce zmarł. Pochowany na cmentarzyku powstańczym przy ul. Chmielnej 32/34, po wojnie jego ciała nie odnaleziono.
Uwagi:
Edward Tomasz Wincenty Sobeski, inne wersje: Sobecki, spotykany także zapis II imienia: Serwacy (niepotwierdzone)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter