Pseudonim:
"Blacharz"
Data urodzenia:
1907-11-02
Data śmierci:
1944-08-05
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 132 Miejsce: 39
Stopień:
strzelec
Pseudonimy:
"Blacharz", "Janusz"
Miejsce urodzenia:
Libawa
Imiona rodziców:
Piotr - Kazimiera
Udział w konspiracji 1939-1944:
Żołnierz bazy "Start III" Centrali Zaopatrzenia Terenu dla Okręgu Nowogródzkiego AK. Prowadził remonty rusznikarskie i naprawy sprzętu.
Miejsce koncentracji przed Godziną "W":
Zbiórka żołnierzy "Startu III" odbyła się przy ul. Zielnej 30 m. 10, skąd wyruszono po uzbrojenie do magazynu przy ul. Pańskiej 3 i następnie na miejsce koncentracji na boisku "Skry", przy ul.Okopowej róg Mireckiego.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Czata 49"
Szlak bojowy:
Wola
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ na Woli 5 sierpnia 1944 r. podczas kontrataku zgrupowania "Radosław" u zbiegu ulic Tyszkiewicza i Długosza.
Informacje dodatkowe:
W 1939 r. po wejściu Niemców do Warszawy i przejęciu przez nich zarządu Państwowych Zakładów Lotniczych, których był pracownikiem, mimo nacisków, kategorycznie odmówił pracy, motywując odmowę złym stanem zdrowia. Kilkakrotnie stawał przed komisją lekarską, aż w końcu został uznany za niezdolnego do pracy zawodowej. W listopadzie 1940 r. otworzył w Warszawie, na ul. Grójeckiej 42, warsztat blacharski, w którym zatrudniał byłych pracowników PZL. Na wiosnę 1941 r., wprowadzony prawdopodobnie przez inż. Witolda Popławskiego ps. „Skoda” podjął działalność konspiracyjną w ZWZ pod pseudonimem „Janusz”. Otrzymał przydział do organizacji dywersyjnej „Wachlarz” na V odcinku (łotewskim). W Centralnej kartotece został zarejestrowany pod pseudonimem „Janusz III” – nr NKC 235. W swoim warsztacie blacharskim prowadził remonty rusznikarskie oraz miał magazyn broni i sprzętu wojskowego. W 1943 r. , po likwidacji „Wachlarza” został skierowany do Kedywu KG AK Centrala Zaopatrzenia Terenu Baza III (nowogródzka). W dalszym ciągu remontował broń i magazynował materiały wojskowe. Zajmował się również organizowaniem wysyłek do Okręgu Nowogródzkiego AK. Brał udział w różnych akcjach, m. in. w maju 1944 r. w ewakuacji skrytek z mieszkania aresztowanej skarbniczki Bazy Jadwigi Libert „Igi”. W tym czasie, oprócz oficjalnego pseudonimu „Janusz” używał nadanego mu przez kolegów przezwiska „Blacharz”. Zwłoki Edwarda Krzyżewskiego wraz z innymi poległymi zebrano z pobojowiska w marcu 1945 r. i pochowano na tymczasowym cmentarzyku na ul. Górczewskiej r. Płockiej. W 1947 r. cmentarzyk ten został zlikwidowany, a polegli zostali przeniesieni na stałe miejsce pochówku. Zebrane informacje pozwalają wnioskować, że pogrzebani zostali jako NN na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze C10. Do tej pory w kwaterze tej odnaleziono dwóch poległych pochowanych pierwotnie w mogile na ul. Górczewskiej. Protokoły z pierwszej ekshumacji nie zostały odnalezione, natomiast protokoły z ekshumacji ostatecznej znajdują się w PCK w Warszawie. Wynika z nich, co potwierdzają również zebrane relacje, że ranni w tym natarciu powstańcy zostali dobici przez Niemców strzałami w głowę.
Odznaczenia:
3 maja 1944 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Pośmiertnie, rozkazem d-cy Batalionu „Czata 49” mjr „Witolda”, N 9 pkt 2d z 19.08.1944 r. został awansowany do stopnia st. strzelca z cenzusem (ps. „Janusz”)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Archiwum rodzinne - wspomnienia syna Janusza Krzyżewskiego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Edward Krzyżewski "Blacharz" (1907-1944). Fot. z archiwum rodzinnego Doroty Krzyżewskiej

Edward Krzyżewski "Blacharz" (1907-1944). Fot. z archiwum rodzinnego Doroty Krzyżewskiej

Fot. z archiwum rodzinnego Doroty Krzyżewskiej

Fot. z archiwum rodzinnego Doroty Krzyżewskiej

Fot. z archiwum rodzinnego Doroty Krzyżewskiej

Fot. z archiwum rodzinnego Doroty Krzyżewskiej

Grupa żołnierzy Kolegium "A" Kedywu OW AK na Woli. Fot. J. Deczkowski. Zdjęcie nadesłane przez  Dorotę Krzyżewską.

Grupa żołnierzy Kolegium "A" Kedywu OW AK na Woli. Fot. J. Deczkowski. Zdjęcie nadesłane przez Dorotę Krzyżewską.

Nasz newsletter