Data urodzenia:
1930-01-22
Funkcja:
łączniczka, służby pomocnicze
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Janina z domu Kozłowska
Wykształcenie do 1944 roku:
Uczęszczała do Prywatnej Szkoły Powszechnej Żeńskiej Julii z Jankowskich Statkowskiej przy ul. Nowogrodzkiej 58, a od 1942 r. do szkoły powszechnej i gimnazjum Fundacji Szkół im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej przy ul. Białobrzeskiej 44. Brała udział w tajnym nauczaniu prowadzonym pod przykrywką szkoły krawiecko-bieliźniarskiej.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Od 1936 r. mieszkała z rodzicami w Komorowie, od 1942 r. w Warszawie przy ul. Górczewskiej, a od 1944 r. przy ul. Wilczej 46 m. 29.
Harcerstwo i udział w konspiracji 1939-1944:
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
28 lipca 1944 r. zgłosiła się do patrolu na ul. Twardą, następnie brała udział w organizowaniu punktów opatrunkowych i szpitali polowych.
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - Szare Szeregi. Od 20 sierpnia była łączniczką i pracowała w warsztacie rusznikarskim przy ul. Wilczej.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu walczył jej starszy brat
Radomił Wochnik “Doman”, żołnierz batalionu "Kiliński" (3. kompania "Szare Szeregi - Junior"), który brał udział w zdobyciu Prudentialu oraz PAST-y i poległ w dniu 8 września 1944 r. podczas obrony kina „Colosseum” przy ul. Nowy Świat 19.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy 2 października z ludnością cywilną, z Dworca Zachodniego została wywieziona do obozów przejściowych w Pruszkowie (Dulagu 121), Łambinowicach (Lamsdorf) i Bergen-Belsen, obozu rozdzielczego w Lehrte koło Hanoweru i do obozów pracy w Brunszwiku i Ehra-Lessien.
Losy po wojnie:
Lekarz neurolog. Do Polski powróciła w grudniu 1945 r. Po wojnie ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie, pracowała w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Uzyskała tytuł profesora dr hab. nauk medycznych.
Nazwisko po mężu:
Dyjas | używała dwuczłonowego zapisu nazwiska: Danuta Maria Wochnik-Dyjas
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Archiwum Historii Mówionej, biogram w oprac. SPPW1944, archiwum rodzinne p. Danuty Wochnik-Dyjas oraz p. Anny Dyjas-Pokorskiej
Archiwum Historii Mówionej: