Pseudonim:
"Sawo"
Data urodzenia:
1922-08-22
Data śmierci:
1996-09-01
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Pseudonimy:
"Sawo", "Halszka"
Numer legitymacji AK:
110321
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Zygmunt - Anna z domu Woroncow-Daszkow
Wykształcenie i harcerstwo do 1939 r.:
Uczennica mieszczącego się przy ul. Senatorskiej Prywatnego Żeńskiego Gimnazjum Władysławy Lange i harcerka w 19. Warszawskiej Żeńskiej Drużynie Harcerskiej im. Emilii Plater na Pradze.
Kampania wrześniowa:
We wrześniu 1939 przyjmowała meldunki od żołnierzy w budynku Urzędu Telekomunikacyjnego i Telegraficznego przy ulicy Nowogrodzkiej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od października 1942. Odbyła szkolenie sanitarne i wojskowe. Przydział: Narodowe Siły Zbrojne - Okręg I A Warszawa-Miasto
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Tamka 29 m. 23
Miejsce koncentracji na godzinę „W”:
Czerniaków - nie dotarła na godz. "W" do macierzystego oddziału, więc wraz z koleżankami - Haliną Modzelewską i Barbarą Borzym zgłosiły się ochotniczo na Tamkę 4 i stacjonującego w Elektrowni Henryka Sikorskiego. Do 6 sierpnia pełniła funkcję sanitariuszki przeprowadzającej pod ostrzałem rannych do szpitala na ul. Kopernika.
Oddział:
Narodowe Siły Zbrojne - Pułk NSZ im. Sikorskiego, następnie Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - sanitariuszka i łączniczka, początkowo w elektrowni na Powiślu, a od 6 sierpnia w Pułku NSZ im. gen. W. Sikorskiego przy ulicy Czackiego 3/5. Brała udział m.in. w zdobyciu kościoła św. Krzyża i komendy policji na Krakowskim Przedmieściu.
Szlak bojowy:
Powiśle - Śródmieście Północ
Odniesione rany:
11 sierpnia w wyniku zajęcia się ogniem przygotowanych na czołgi butelek zapalających oraz pożaru budynku przy ul. Czackiego, gdzie były składowane doznała rozległego poparzenia. Umieszczona w szpitalu polowym w budynku Komunalnej Kasy Oszczędności u zbiegu ulic Traugutta i Czackiego.
Losy po Powstaniu:
5 października wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Z obozu przejściowego w Pruszkowie miała zostać przewieziona do Auschwitz. 13 października wraz z matką uciekła z pociągu i dostała się do Zakopanego. W marcu 1945 roku powróciła do Warszawy. W tym samym roku ukończyła studia w Szkole Głównej Handlowej. Pracowała w Banku Gospodarstwa Krajowego, Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów oraz Instytucie Mechanizacji Budownictwa.
Losy po wojnie:
Po wojnie wielokrotnie zatrzymywana z powodu działalności powstańczej.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Odznaczenia:
Medal Zwycięstwa i Wolności
Informacje dodatkowe:
Autorka 32 zdjęć wykonanych w latach 1945-1947 będących obecnie w zbiorach Fototeki Muzeum Powstania Warszawskiego. Siostra Janiny Smoszewskiej - Dziewońskiej (1918-1977) - solistki baletu Tacjanny Wysockiej, żony Edwarda Dziewońskiego.
Źródła:
MPW-ankieta uczestnika PW, zbiory MPW
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Danuta Smoszewska ps. "Sawo" (1922-1996). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Danuta Smoszewska ps. "Sawo" (1922-1996). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Danuta Smoszewska ps. "Sawo" (1922-1996). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Danuta Smoszewska ps. "Sawo" (1922-1996). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nasz newsletter