Data urodzenia:
1926-10-18
Imiona rodziców:
Wiktor - Maria
Wykształcenie do 1944 r. i udział w konspiracji:
W czasie okupacji uczyła się w szkole handlowej. Należała do Szarych Szeregów, brat był w AK. Przygotowanie sanitarne zdobyła m.in. podczas praktyki w Szpitalu św. Rocha. Tuż przed Powstaniem złożyła przysięgę w AK, przyjmując pseudonim "Magdalena".
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - sanitariat - Punkt Opatrunkowy nr 102 al. Wojska Polskiego 29 - Punkt Opatrunkowy nr 104 ul. Czarnieckiego 49, rozwinięty w szpital na Forcie Sokolnickiego.
Losy po Powstaniu Warszawskim:
Po upadku Powstania na Żoliborzu wyszła z dzielnicy z ludnością cywilną. Z obozu przejściowegow Pruszkowie (Dulag 121) wywieziona została w transporcie kobiet do Ravensbrück. Skierowana na roboty przymusowe na kolei w Wesenberg (Stargard)
Losy po wojnie:
Po wojnie zdała maturę w Łodzi, następnie studiowała medycynę w Warszawie. W Szpitalu Dzieciątka Jezus, gdzie pracowała w ramach stypendium, specjalizowała się w ortopedii. Jej szefem był ortopeda prof. Adam Gruca. Pracowała jako chirurg, ortopeda w warszawskich szpitalach przy Lindleya, Szaserów i Solec.
Nazwisko po mężu:
Danuta Elżbieta Sarnecka-Stefanowicz
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Północny (Wólka Węglowa)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, nekrolog w prasie, data emisji 18.01.2017; wspomnienie w Miesięczniku Okregowej Izby Lekarskiej w Warszawie „Puls”
Archiwum Historii Mówionej: