Data urodzenia:
1923-07-16
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Ryszard - Helena z domu Proce
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną była uczennicą Liceum im. Marii Konopnickiej w Warszawie przy ulicy Barbary 4. W czasie okupacji, w 1940 roku zdała maturę na tajnych kompletach. Po roku rozpoczęła studia na tajnym Uniwersytecie Warszawskim - Wydział Polonistyki. Na zajęcia uczęszczali m. in.: Tadeusz Gajcy, Zdzisław Stroiński, Władysław Bartoszewski, Zofia Hajdo, Barbara Barszczewska, dwie siostry niepokalanki – siostra Bernarda i siostra Lojola. Na niektóre wykłady przychodzili także Andrzej Trzebiński i Władysław Bojarski. Profesorowie: Doroszewski, Władysław Tatarkiewicz, Zofia Szmidtowa, profesor Bystroń, Julian Krzyżanowski. Wykłady odbywały się w mieszkaniu Danuty Hanusz na Woli, przy ulicy Wroniej 82, wykłady z historii literatury u prof. Juliana Krzyżanowskiego w domu na Starym Mieście oraz u Zofii Szmidtowej na Górnośląskiej. Kilka wykładów z profesorem Bystroniem odbyło się w budynkach klasztoru sióstr niepokalanek. Trzyletnie studia zakończyła w czerwcu w 1944 roku.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Harcerka Szarych Szeregów, III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon (Koło - cmentarze)
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Wronia 82
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Punkt sanitarny utworzony w fabryczce przy ul. Obozowej 16.
Oddział:
III Obwód „Waligóra” (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon (Koło - cmentarze) - punkt sanitarny ul. Obozowa 16, następnie 2.08.1944 skierowana do Szpitala Karola i Marii przy ul. Leszno 136 pod kierunkiem Stanisławy Kwaskowskiej „Pani Stasi".
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto do 2.09.1944 r.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jej siostra
Zofia była sanitariuszką III Obwodu AK Wola.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Więźniarka obozu w Ravensbrück, po wyzwoleniu trafiła do Szwecji. Po powrocie do kraju pracowała jako redaktor.
Nazwisko po mężu :
Danuta Ambroziewicz
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 174, rząd 4, grób 38.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, informację o śmierci przekazano za pośrednictwem Działu Kombatanta MPW (07.10.2024)
Uwagi :
Spotykany także zapis o przydziale do Zgrupowania „Radosław
Archiwum Historii Mówionej: