Data urodzenia:
1925-02-17
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Stefania z domu Śliwa
Wykształcenie do 1944 r.:
Absolwentka: Gimnazjum Żeńskiego im. Marii Konopnickiej, Städtische Handwerkschule für Frauenberufe, ul. Białostocka 4, Städtische Fachschule für Bekleidungsgewerbe, ul. Polna 46a.
Nazwisko konspiracyjne:
W latach okupacji mogła występować jako Karolina Danuta Oporczyk, córka Stefana, urodzona 10.XII.1927 r. w Zacierzewiu, pow. Stołpce.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1940 służyła w Związku Walki Zbrojnej jako kolporterka prasy; - w marcu 1941 złożyła przysięgę w domu na Solcu, - służyła jako łączniczka sztabowa przy Komendzie 1. Rejonu VI Obwodu Praga zgrupowania WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania "Niagara”-"Nazaret”) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, - współpracowała z przełożoną łączniczek - Leokadią Dukalską ps. "Loda”(nauczycielką); - współpracowała z łączniczkami ps. "Leliwa”, "Lebunia”, "Doliwa”, "Wanda”, "Wrzos” (Stefania Gocman), "Róża”, "Jutrzenka”, "Mila”. Pełniła służbę przenosząc meldunki, mapki topograficzne obiektów, w których miały odbyć się akty dywersji na terenie Pragi (np. wysadzenie torów na Dworcu Wschodnim w 1942 r., do tej akcji również udział w zabezpieczeniu materiałów wybuchowych - Niemcy w rewanżu powiesili 10 więźniów z Pawiaka na rogu ul. Toruńskiej i Wysockiego), przewóz małych pakietów (z meldunkami lub mikrofilmami); - uczestniczyła w kolportażu prasy z tajnej drukarni przy ul. Dzielnej, - rozprowadzała uczestników zebrań Komendy odbywających się w domu na Krakusa 3, - uczestniczyła w obstawach przy dostawach broni, w organizowaniu lokali na szkolenia wojskowe. Miejsca komórek: ul. Złota, Ogrodowa, Szustra, Francuska, Modlińska, Strzelecka, Piotra Wysockiego, Targowa. W czasie okupacji kilkakrotnie wpadała w łapanki, ale dzięki szczęściu i czerwonym papierom szkoły zawodowej udawało się uniknąć aresztowania. W latach 1940-1944 ukończyła szkolenie sanitarne I, II i III stopnia oraz przysposobienie wojskowe; - w 1943 r. wraz z klasą szkoły odzieżowej wożona była przez Niemców do zakładów "Többensa”, działających na terenie Getta, najpierw do prac krawieckich, później przy likwidacji zakładów.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Krakusa 3
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Komenda 1. Rejonu - WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania)
Szlak bojowy:
Praga: Bródno, Pelcowizna, Targówek. Przeprowadzała łączniczki z innych Rejonów przez trudny teren zajęty przez Niemców. Służbę pełniła do zdobycia Pragi przez oddziały Armii Czerwonej i 1. Armii Wojska Polskiego - 14.09.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Pozostała na Pradze, na krótko uciekła do Rembertowa.
Odznaczenia:
Odznaka Grunwaldzka, Medal "Zwycięstwa i Wolności", Medal "Za Warszawę 1939-1945".
Nazwisko po mężu:
Danuta Mejor
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Miejsce pochówku:
Pochowana w grobie rodzinnym na Powązkach Wojskowych w Warszawie (kw. A 18-6-25).
Źródła:
MPW-kontakt (2011): prof. UKSW dr hab. Mieczysław Mejor