Pseudonim:
"Danka"
Data urodzenia:
1925-05-16
Data śmierci:
2020-03-04
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Mateusz - Maria z domu Strzałka
Wykształcenie do 1944 r.:
Naukę w szkole rozpoczęła w 1934 roku od IV klasy szkoły powszechnej Wandy z Posseltów Szachtmajerowej. Od września 1937 do wybuchu wojny ukończyła dwie klasy gimnazjum w Gimnazjum i Liceum im. Juliusza Słowackiego. W okresie okupacji kontynuowała naukę na tajnych kompletach, a także w gmachu szkoły przy ul. Wawelskiej, potem Wilczej, a następnie Smolnej, gdzie w maju 1943 roku zdała egzamin maturalny. Od października 1943 roku rozpoczęła naukę na tajnych kompletach wydziału lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego i ukończyła I rok studiów przed wybuchem Powstania Warszawskiego.
Harcerstwo i udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1937 roku była harcerką w 3 Złotej drużynie harcerskiej, a od 1940 roku do lipca 1944 roku należała do konspiracyjnej drużyny harcerskiej 3 Złotej Warszawskiej Drużyny Harcerek (zastęp „Potoki”), która działała w ramach „Szarych Szeregów”
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Wawelska 60
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej -uczestniczka obrony Reduty "Wawelskiej", sanitariuszka w szpitalu polowym oddziału powstańczego 2 Rejonu IV Obwodu Ochota
Szlak bojowy:
Ochota do 11.08.1944 r.
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Młodsza o rok siostra Danuty - Halina Dudzik (Jędrzejewska) “Sławka” służyła w batalionie "Miotła" - pluton POS "Jerzyki" (Powstańcze Oddziały Specjalne)
Losy po Powstaniu:
Wraz z ludnością cywilną opuściła Warszawę drogą przez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121). W Milanówku w szpitalu powstańczym „Perełka” pracowała jako sanitariuszka. W Krakowie ukończyła II i III rok studiów na wydziale lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, a IV i V – na wydziale lekarskim Uniwersytetu Wrocławskiego.
Losy po wojnie:
Lekarz pulmonolog. Od 1948 roku do 1969 roku pracowała w klinice gruźlicy AM we Wrocławiu, jako specjalista w zakresie ftyzjatrii . W 1967 roku uzyskała stopień naukowy docenta nauk medycznych. W latach 1969 – 1995 pracowała jako pulmonolog w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy we Wrocławiu. Była prekursorem badań i oceny wydolności płuc, prowadząc we Wrocławiu pierwszą pracownię fizjopatologii oddychania. Kilkukrotnie wyjeżdżała na stypendia i kongresy do Kliniki Pulmonologicznej w Utrechcie, do Pragi, Bratysławy, Berlina i Lipska. Przez 10 lat była członkiem Rady Naukowej Instytutu Medycyny Pracy w Przemyśle Węglowym i Hutniczym w Sosnowcu.
Nazwisko po mężu:
Danuta Randowa - w 1947 roku wyszła za mąż za Powstańca Warszawskiego, Tadeusza Randa ps. Koraniecki (1923-2014).
Miejsce śmierci:
Wysoka koło Wrocławia
Miejsce pochówku :
Cmentarz na Bielanach Wrocławskich przy ul. Kwiatowej.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Archiwum rodzinne: prezentowane w biogramie fotografie pochodzą ze zbiorów rodzinnych p. Haliny Jędrzejewskiej „Sławki", siostry Danuty, oraz p. Anny Wilczyńskiej, córki. Informacja o śmierci: nekrolog prasowy, USC we Wrocławiu.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Danuta (z lewej) i Halszka Dudzikówny. Halszka siedzi na rowerze. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Haliny Jędrzejewskiej „Sławki”

Danuta (z lewej) i Halszka Dudzikówny. Halszka siedzi na rowerze. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Haliny Jędrzejewskiej „Sławki”

Siostry Dudzikówny. Od lewej: Danuta, Wanda, Halina. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Haliny Jędrzejewskiej „Sławki”

Siostry Dudzikówny. Od lewej: Danuta, Wanda, Halina. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Haliny Jędrzejewskiej „Sławki”

Danuta Dudzik, na zdjęciu w roku 1946. Fot. ze zbiorów rodzinnych, udostępniła p. Anna Wilczyńska, córka

Danuta Dudzik, na zdjęciu w roku 1946. Fot. ze zbiorów rodzinnych, udostępniła p. Anna Wilczyńska, córka

Nasz newsletter